SLANÉ KOLÁČKY SE ŠPENÁTEM A HLÍVOU

25. března 2024

 

Receptů na slané koláče není nikdy dost. Jsou neskutečně variabilní, můžete použít sezónní suroviny a obměňovat podle chuti. Nikdy vlastně neupeču úplně stejný koláč, protože využívám, co je v lednici, na zahradě nebo ve spíži. A to na těchto koláčích miluji. Vždy, když je připravím na nějakou oslavu, tak zmizí jako první.  Tato verze se špenátem a hlívou patří k mým oblíbeným (a dokonce ji milují i ti, co nedají dopustit na slané koláče se slaninou). Hledala jsem nějakou bezmasou verzi, a protože v těchto případech hodně používám hlívu, byla to jasná volba (ale určitě můžete použít i žampiony nebo jiné houby). Vzhledem k tomu, že špenát i hlíva potřebují výraznější dochucení, doporučuji volit chuťově výraznější sýr – většinou používám čedar, balkánský sýr, halloumi nebo gruyere. 
Moje tipy:

- Místo klasické velké formy použijte malé formy na tartaletky nebo na košíčky

- Náplně mi vždy trochu zbude, protože použiji vždy celé balení sýrů nebo smetany – ze zbylé náplně udělejte slané muffiny třeba na snídani (taky zmizí rychlostí blesku)

- Připravte si čerstvý salát a máte skvělý rychlý oběd nebo večeři

- Koláčky můžete jíst teplé i studené

SLANÉ KOLÁČKY SE ŠPENÁTEM A HLÍVOUINGREDIENCE


(suroviny na 1 velký koláč nebo 6–7 menších koláčků)


TĚSTO


350 g hladké mouky

1 lžíce moučkového cukru

250 g studeného slaného másla (případně klasické máslo + 1/2 lžičky soli)

4 – 6 lžic studené vodyNÁPLŇ


250 g sýru Halloumi

250 g ricotty

150-200 g listového baby špenátu 

200 g hlívy

2 šalotky

2 lžíce oleje

4 vejce

sůl

pepř
POSTUPTĚSTONejprve začneme s přípravou těsta.


Do mísy prosejeme mouku, přidáme cukr, nakrájíme studené máslo a vytvoříme drobenku. Poté postupně přidáváme po lžících studenou vodu a postupně zpracováváme, dokud se těsto nespojí. Může se stát, že nespotřebujeme všechnu vodu.


Zabalíme do potravinové folie a necháme 2 hodiny v lednici.
NÁPLŇŠalotku oloupeme a nakrájíme nadrobno. 


Hlívu natrháme na kousky. Ze špenátu odstraníme stopky. Větší listy můžeme natrhat na menší kousky.


Olej rozehřejeme na pánvi, přidáme nakrájenou šalotku a necháme zesklovatět. Přidáme natrhanou hlívu a opečeme. Nakonec přidáme špenát, který necháme krátce povadnout. Sundáme z plotny a necháme vychladnout.


Halloumi nastrouháme na hrubém struhadle. Přidáme ricottu, vejce a vychladnout směs špenátu a hlívy. Podle chuti dosolíme a opepříme. Necháme bokem.
DOKONČENÍTroubu předehřejeme na 200 °C.


Formu na koláč vyložíme pečicím papírem nebo vymažeme a vysypeme máslem a hrubou moukou.


Těsto vyndáme z lednice, pokud příliš ztuhlo, necháme 10 minut povolit při pokojové teplotě.


Na pomoučeném vále vyválíme z těsta placku o síle cca 5 mm – placka musí být vždy o něco větší, než průměr formy, aby zbylo na vytvoření okrajů. Pomocí válečku přeneseme do formy a přitlačíme na dno a boky formy. Pomocí ostrého nože nebo válečku odstraníme těsto z okrajů. Dno těsta propíchneme vidličkou na několika místech.


V případě malých koláčků postupujeme stejně – z vyváleného těsta vykrajujeme kolečka, jejichž průměr musí být vždy větší, než použitá forma – k vykrojení používám talíř, který obkrojím nožem.


Nyní koláčky vyložíme alobalem a vsypeme fazole nebo pečící fazole. Koláčky poskládáme na plech, vložíme do trouby a předpečeme 15 minut. Poté vyndáme a odstraníme opatrně fazole s alobalem.


Do takto předpečených koláčků vlijeme náplň – plníme po okraj, aby náplně bylo skutečně hodně. Opět poskládáme na plech a vložíme zpět do trouby. 


Teplotu trouby snížíme na 170 °C. V případě, že pečeme jeden velký koláč, do spodní části trouby doporučuji vložit plech s pečicím papírem, při případném uniku náplně tak nebudete mít špinavou troubu, ale jen papír.


Pečeme dalších 20–30 minut, u většího koláče se může doba pečení prodloužit na 30-45 minut. Koláč vyndáme, jakmile začnou okraje těsta a sýrová náplň zlátnout.


Koláč necháme vychladnout, aby se náplň trochu zpevnila. Můžeme podávat teplý i studený.


Vytisknout recept.


SAVORY PIES WITH SPINACH AND OYSTER MUSHROOMThere are never enough savory pie recipes. They are incredibly versatile; you can use seasonal ingredients and vary according to taste. I never bake the same pie because I use whatever is in the fridge, garden or pantry. And that's what I love about these pies. Whenever I prepare them for a celebration, they are the first to disappear.


This spinach and oyster mushroom version is one of my favorites (and even those who can't stand savory bacon pies love it). I was looking for a meatless version, and since I use oyster mushrooms a lot in these cases, this was the obvious choice (but you can certainly use champignons or other mushrooms). Since both spinach and oyster mushrooms need a stronger flavoring, I recommend choosing a cheese with a stronger taste - I usually use cheddar, Balkan cheese, Halloumi or gruyere.My tips:

- Instead of the classic large form, use small forms for tartlets or cupcakes

- I always have a bit of filling left over because I always use the whole package of cheeses or cream - use the remaining filling to make savory muffins for breakfast (they also disappear quickly)

- Prepare a fresh salad and you have a great quick lunch or dinner

- You can eat the cakes warm or coldINGREDIENTS


(ingredients for 1 big pie or 6 – 7 smaller pies)PIE CRUST350 g all-purpose flour

1 tbsp icing sugar

250 g cold salted butter (or unsalted butter + 1/2 tsp salt)

4 – 6 tbsp cold waterFILLING250 g Halloumi cheese

250 g ricotta cheese

150-200 g baby spinach 

200 g oyster mushroom

2 shallots

2 tbsp oil

4 eggs

salt

pepper
INSTRUCTIONSPIE CRUSTStart with the preparation of the dough.


Sift flour into a bowl, add sugar, cut cold butter and make a crumb. Gradually add cold water spoon by spoon and process always until the water is worked in a dough, continue till all comes together. It may happen that you do not use all the water.


Wrap in food foil and place in the refrigerator for 2 hours.FILLINGPeel the shallot and chop it finely.


Tear the mushroom into pieces. Remove the stems from the spinach. Larger leaves can be torn into smaller pieces.


Heat the oil in a pan, add the chopped shallot and let it soften. Add the chopped mushroom and fry. Finally, add the spinach and let stew a little. Remove from the heat and let cool.


Grate the halloumi on a coarse grater. Add the ricotta, eggs, and cool spinach mixture. Add salt and pepper to taste. Leave it aside.
BAKINGPreheat the oven to 200 °C.


Line the pie form with baking paper or grease and sprinkle with butter and coarse flour.


Take the dough out of the fridge, if it has hardened too much, let it rest for 10 minutes at room temperature.


On a floured surface, roll out the smaller disc of dough to a large circle about 4-5 mm thick- the disc must always be slightly larger than the diameter of the mold, so that there is room to create the edges. Using a rolling pin, transfer it to the mold and press it to the bottom and sides of the mold. Using a sharp knife or rolling pin, remove the dough from the edges. Pierce the bottom of the dough with a fork in several places.


In the case of small pies, proceed in the same way - cut out circles from the rolled dough, the diameter of which must always be larger than the form used - I use a plate to cut them out, which I trim with a knife.


Now line the cakes with foil and pour in beans or baking beans. Put the pies on a baking sheet, put them in the oven and pre-bake them for 15 minutes. Then take out of the oven and carefully remove the beans with the foil.


Pour the filling into the pre-baked pies-fill to the brim so that there is really a lot of filling. Put it back on the baking sheet and back in the oven.


Reduce the oven temperature to 170 °C. If you are baking one large cake, I recommend placing a tray with baking paper in the bottom of the oven, so that if the filling leaks, you will not have a dirty oven, but only paper.


Bake for another 20-30 minutes, for a larger pie, the baking time can be extended to 30-45 minutes. Take the pie out as soon as the edges of the dough and the cheese filling start to turn golden.


Let the pie cool down so that the filling hardens a little. You can serve it warm or cold.


Print the recipe.


Okomentovat

Ahoj,
jsem moc ráda, že jste se zastavili. Děkuji za všechny komentáře a připomínky.

Alča

Co je nového na instagramu

© Mon cafe blog. Design by FCD.