CUKR Z KVĚTŮ RŮŽE

27. června 2021


Cukr ochucený okvětními plátky růží jsem chtěla vyzkoušet už poměrně dlouho. Pročítala jsem různé recepty, především, abych zjistila, jaký druh růží je možné použít. Možná nejlepší by bylo použít šípkové růže, ale to jsem si vzpomněla trochu pozdě, protože jsou už všechny odkvetlé. Nicméně jsem se dočetla, že na recepty s růžemi se dají použít v podstatě všechny druhy růží, protože jsou všechny jedlé.



Rozhodla jsem se použít růže, které mám doma – určitě bych nedoporučovala používat růže z květinářství, které jsou ošetřené postřikem nebo dalšími spreji. V případě, že použijete ty domácí, ujistěte se, že nejsou ošetřené postřikem. 



K přípravě jsem si vybrala pěkné okvětní lístky, nepoškozené a čisté. Otřela jsem je trochu papírovým ubrouskem, samozřejmě je lze omýt, ale v tom případě je nutné je nechat zcela oschnout, aby se případná přebytečná vlhkost nevsákla do cukru. 



Cukr je dobré nechat zcela proschnout a uchovat ve vzduchotěsné nádobě anebo v mrazáku v uzavíratelném sáčku. Cukr lze použít při pečení, já ráda používám ochucené cukry hlavně do sušenek nebo na pocukrování různých koláčů.



CUKR Z KVĚTŮ RŮŽE



INGREDIENCE


2 hrnky cukru (o objemu 250 ml)

2 hrnky okvětních lístků



POSTUP


Cukr i okvětní lístky navrstvíme střídavě do foodprocesoru nebo výkonnějšího mixeru. Mixujeme, dokud se všechny okvětní lístky nerozemelou a cukr nezíská růžovou barvu.


Cukr poté rozprostřeme na plech vyložený pečicím papírem a necháme proschnout – sušení můžeme urychlit pomocí trouby, kde suším 30 minut na 90 °C.


Skladujeme ve vzduchotěsné nádobě nebo v mrazáku v uzavíratelném sáčku.














PAVLOVA S LEHKÝM CITRONOVÝM KRÉMEM A JAHODAMI

25. června 2021


Přemýšlela jsem, jak kromě marmelády zužitkovat čerstvé jahody. Vždycky mi je líto je upéct, protože ztratí svou krásnou barvu. Nakonec jsem jako ideální letní dezert vybrala Pavlovu. I když existuje mnoho kombinací, včetně těch exotických, upřímně mám nejraději Pavlovu s letními bobulemi.



Místo klasické šlehačky jsem zvolila krém z mascarpone v kombinaci se šlehačkou a citronovým lemon curdem. Nakyslá chuť citronu, v kombinaci se sladkou a křupavou krustou sněhové Pavlovy a se sladkými jahodami je prostě nepřekonatelná. 



Na první pohled se může zdát Pavlova lehká, ale někdy dá pořádně zabrat. A je to jeden z dezertů, kde neexperimentuji – neubírám cukr, bílky šlehám tak dlouho, jak se má, troubu zásadně neotevírám a poctivě čekám na vychladnutí korpusu. Jen tak bude zaručen kýžený výsledek v podobě křupavé sněhově bílé krusty s nadýchaným vnitřkem.



PAVLOVA S LEHKÝM CITRONOVÝM KRÉMEM A JAHODAMI


INGREDIENCE


MERINGUE


4 bílky (pokojové teploty)

225 g cukru krupice

1 kávová lžička bílého vinného octa nebo citronové šťávy

3 lžičky kukuřičného škrobu



CITRONOVÝ KRÉM


250 g mascarpone (z lednice)

330 ml smetany ke šlehání (z lednice)

3 lžíce lemon curdu (domácího nebo kupovaného)


čerstvé jahody (cca 300 g)

moučkový cukr na poprášení



POSTUP


Troubu předehřejeme na 110 - 120 °C. 


Plech si vyložíme pečícím papírem – pokud chceme, můžeme si na něj tužkou nakreslit kruh, aby měla Pavlova pravidelný tvar (pečicí papír pak obrátíme nakreslenou linkou směrem k plechu).


Bílky vložíme do větší a čisté mísy. Bílky začneme šlehat a postupně zvyšujeme rychlost. Jakmile zbělají a zpevní se do sněhu, po lžících přidáváme cukr a vždy počkáme před přidáním další lžíce, dokud se ta předchozí dobře nezašlehá. Když zašleháme všechen cukr, stěrkou setřeme sníh ze stěn a pokračujeme ve šlehání dalších 7- 8 minut nebo dokud není směs lepkavá a lesklá – při promnutí mezi prsty by neměla být cítit žádná zrnka cukru.


Nyní šlehač vypneme a do sněhu prosejeme kukuřičný škrob a přilijeme ocet. Znovu šleháme na střední rychlost asi 1 minutu. Měli bychom mít hladký, lesklý a pevní sníh. Když vyndáme metly, špičky by měly být pevné a neměly by se ohýbat dolů.


Pomocí lžíce nebo stěrky naneseme sníh na předkreslený papír – vytvoříme kopeček a upravíme stěny – já jsem tentokrát tvořila lžící bochánky, které jsem nanášela do kruhu.


Přendáme ihned do trouby a sušíme 1 hodinu a 20 minut. Během této doby se trouba nesmí otevírat. Po této době troubu vypneme a necháme Pavlovu v troubě vychladnout – trvá to několik hodin, někdy i přes noc. Během této doby opět troubu neotevíráme.


Poté Pavlovu vyndáme z trouby, opatrně sundáme z pečicího papíru a přendáme na podnos. Ozdobíme krémem.


Ten si připravíme z mascarpone, smetany a lemon curdu. Mascarpone vyklopíme do mísy šlehače a přidáme lemon curd a rychle prošleháme. Stěrkou setřeme ze stěn a přidáme smetanu a šleháme na vyšší otáčky, dokud nebude smetana našlehaná. Cukr do krému nepřidávám, protože samotný korpus je poměrně sladký. 


Nakonec na krém naneseme omyté a nakrájené jahody, Nakonec můžeme zasypat moučkovým cukrem.



















DOMÁCÍ SIRUP Z BEZOVÝCH KVĚTŮ

19. června 2021

Sirupy obecně moc nepiju, spíš je používám při pečení, ale sirup z bezových květů připravuju pravidelně. Patří totiž k mým nejoblíbenějším. Nejen chuť, ale i vůně bezových květů je specifická a vyloženě omamná.




Květy sbírám na svém „tajném“ místě u lesa, které je stranou silnice. Dočetla jsem se, že květy by se měly sbírat kolem poledne, kdy jsou nejvíce rozkvetlé. Zároveň ne po dešti, který smyje pyl. Sbírám pouze hodně rozvitá květenství, která jsou plná pylu. 



Samotná výroba sirupu zabere dva až tři dny. První den květy natrháme, opereme a naložíme. Poté 1 – 2 dny macerujeme a poslední den vaříme samotný sirup. Sirup maceruju podle počasí, když je chladněji, maceruji dva dny, aby byla chuť sirupu intenzivnější. Letos jsem ale kvůli velkým vedrům macerovala jen 1 den.



Receptů na sirup najdete několik, do některých se přidává ještě kyselina citronová, aby déle vydržel. Z množství, které používám, vyjdou tak 2 lahve – cca 1,5 litru. Aby sirup dlouho vydržel, používám poměr vody a cukru 1:1 a sterilizuji lahve. 



Důležité poznámky:

Sterilizace lahví – lahve i vršky umyjeme teplou vodou a saponátem, dáme na plech s vodou a sterilizujeme 10 minut v troubě vyhřáté na 160 °C.


Sirup je pak nutné plnit do ještě horkých sklenic, dobře uzavřít a nechat v teple vychladnout.


Tak pojďme na to.





DOMÁCÍ SIRUP Z BEZOVÝCH KVĚTŮ


INGREDIENCE


30 – 35 větších květů černého bezu

1,5 l převařené a vychladlé vody

1 kg pískového cukru

6 citronů



POSTUP


1. DEN


Nejprve si dáme převařit vodu a necháme ji vychladnout. Tato fáze trvá celkem dlouho, ale je důležitá pro to, aby se sirup povedl. Voda musí být skutečně úplně studená, pokud nalijeme na květu bezu ještě vlažnou vodu, zčernají.


Květy bezu probereme, odstřihneme velké stopky a nastříháme na menší květenství a jemně opereme ve vodě.


Nachystáme si 3 l sklenici a po vrstvách skládáme květy s nakrájenými kolečky ze 3 citronů. Zalijeme vodou. Zakryjeme gázou nebo čistou utěrkou a necháme 24 – 48 hodin odstát na tmavém a chladném místě.



2. DEN


Nálev přecedíme a vymačkáme z něj všechnu šťávu z květů a citronů. Přelijeme do hrnce, přidáme šťávu ze zbylých citronů (bez dužiny a semínek) a cukr. Na mírném ohni přivedeme sirup do varu a vaříme, dokud se nerozpustí všechen cukr. Horký sirup přelijeme opatrně to teplých lahví. Dobře uzavřeme a v teple necháme vychladnout.


Skladujeme na tmavém a chladnějším místě.









JEDNODUCHÝ REBARBOROVÝ KOLÁČ

10. června 2021

Tento koláč se na blogu objevil už v roce 2016, ale řekla jsem si, že by zasloužil nové fotky :-) Využila jsem proto krásného počasí a úrody rebarbory na zahrádce a upekla jsem koláč znovu. Těsto je hodně univerzální a můžete jej použít na jakýkoli ovocný koláč :-).

Text příspěvku zůstal oproti roku 2016 nezměněný :-).


Tento víkend bylo zcela jasné, která ingredience bude hrát hlavní roli při víkendovém pečení. V pátek jsem si nakoupila několik stonků rebarbory. Rebarboru miluju. Mám ji spojenou především s rebarborovým koláčem, který pekla babička vždy, když jsme u ní byli na prázdninách. Mívala na zahradě obří kopec s rebarborou. Když jsme už na prázdniny přestali jezdit, rebarbora se mi stala velmi vzácná, protože u nás doma jsme ji neměli a na naší zahrádce jsme ji nasadili asi dva roky zpátky. Takže je ještě poměrně malinká a pokud chci rebarboru použít, musím ji zatím ještě kupovat. Vždy, když ji v obchodě vidím, jsem jak šílená a ihned ji cpu do vozíku.




Rebarbora bylo tedy jasná. Mnohem horší ale bylo vymyslet, co z ní vlastně upeču. Listovala jsem v kuchařkách, čerpala inspiraci na internetu a nakonec jsem měla tolik nápadů, že bych potřebovala té rebarbory asi 10 kilo. Vzala jsem to tedy pěkně postupně a tento víkend jsem upekla rychlý a jednoduchý rebarborový koláč. A postupně Vás budu ještě trochu spamovat rebarborovými recepty ;-).




JEDNODUCHÝ REBARBOROVÝ KOLÁČ

Několik rad na začátek :-)

* Pokud budete rebarboru připravovat, nepoužívejte listy - ty obsahují kyselinu šťavelovou a mohly by Vám způsobit pěkné potíže.

* Mladé stonky můžete použít i se "slupkou", koláč pak bude lahodit oku. Pokud jsou stonky už starší a větší, jsou vlákna v kůži už pevnější a někomu by mohly vadit. Klidně tedy stonky oloupejte.


INGREDIENCE

(na 1 koláč, průměr formy 28 cm)

1 1/4 hrnku hladké mouky
1,5 kávové lžičky prášku do pečiva s vinným kamenem
1 kávová lžička mletého kardamomu
špetka soli
100 g změklého másla
1 hrnek pískového cukru
1 velké vejce pokojové teploty
1/4 kávové lžičky vanilky
1/2 hrnku mléka pokojové teploty
200 g ricotty

5 stonků rebarbory

moučkový cukr na posypání



POSTUP

Troubu si předehřejeme na 180° a připravíme si formu. Spodní část formy vymažeme, z pečícího papíru vystřihneme kolo, aby přikrylo dno formy, a pak dva pásky, které umístíme do kříže a které nám pak usnadní vyndání koláč z formy. Pokud použijeme formu s odnímatelným dnem, stačí vyložit pečicím papírem pouze dno koláče, stěny vymažeme máslem a vysypeme hrubou moukou.

V mixeru si ušleháme máslo s cukrem a šleháme asi 4 minuty, aby mělo máslo krémovou konzistenci. Přidáme vejce a vanilku a šleháme, až je směs hladká. Do druhé mísy si prosejeme mouku, přidáme prášek do pečiva, kardamom a sůl a promícháme. Tuto sypkou směs pak postupně přidáváme k máslové směsi a zašleháváme. Nakonec přidáme ricottu a postupně přiléváme mléko a mícháme, dokud není směs hladká. Pak ji nalijeme do formy, aby bylo těsto tak do poloviny až do 2/3 a nepřeteklo.

Potom si připravíme rebarboru. Stonky umyjeme a nakrájíme asi tak na 7-8 cm špalky. Ty pak ještě rozkrojíme na pásky. Pokud bychom dávali celé stonky, budou těžké a při pečení propadnou do těsta. Takto budou pásky lehčí a zůstanou na povrchu. Stonky rovnáme paprskovitě.

Koláč pečeme 40 - 50 minut, dokud povrch nezačne zlátnout. Jestli je koláč hotový vyzkoušíme špejlí, pokud se těsto nelepí, je koláč upečený.

Na závěr můžeme zasypat moučkovým cukrem.








Co je nového na instagramu

© Mon cafe blog. Design by FCD.