OKURKOVÁ LIMONÁDA S LIMETKOU A MÁTOU

30. dubna 2021


Já vím, že letní dny jsou ještě daleko před námi, ale proč si je trochu nepřiblížit. V posledních týdnech jsem touhle limonádou trochu posedlá. Okurková limonáda nebyla úplně nikdy můj favorit. Dávala jsem vždycky spíš přednost ochucené vodě s okurkou a limetkou. Dala jsem si proto takovou svou malou výzvu a pustila jsem se do limonády z okurek, která by mi chutnala. A s receptem, který dnes pro vás mám, jsem naprosto spokojená.



Vlastně mám pro vás dvě variantu receptu. První verze je slazená cukrovým rozvarem, druhá medem. Ta medová mi osobně chutná o něco víc, ale rozhodněte se sami. 



A ještě, než přeskočíte k receptu, mám pro vás jeden malý tip. Abyste získaly pouze čistou tekutinu, přeceďte základ na limonádu přes jemné sítko a poté dolijte požadované množství vody. Já jsem ji necedila a ani moc neředila, mám ji ráda hustší.



OKURKOVÁ LIMONÁDA S LIMETKOU A MÁTOU


INGREDIENCE

(cca 0, 5 litru základu bez ředění)


1 salátová okurka

2 limetky

pár lístků máty (6 – 8)

4 lžíce medu nebo cukrový rozvar (100 ml vody a 90 g pískového nebo třtinového cukru)

1 – 1,5 litru neperlivé nebo jemně perlivé vody


led

limetka, máta na podávání



POSTUP


Pokud se rozhodneme připravit limonádu s cukrovým rozvarem, pustíme se nejdřív do něj.

V menším kastrolku přivedeme vodu s cukrem k varu a na vysokém stupni necháme probublávat 4 – 5 minut, dokud se směs nezredukuje a nezhoustne. Odstavíme a necháme vychladnout.


Okurku zbavíme slupky, nakrájíme na menší kousky a dáme do foodprocesoru nebo užší nádoby, kde budeme mixovat. Z limetek vymačkáme šťávu a přidáme k okurkám. Nakonec přihodíme lístky máty a med nebo cukrový rozvar. Vše začneme mixovat a mixujeme tak dlouho, dokud nevznikne kaše. 


Pokud chceme získat jen čirou tekutinu, doporučuji v této fázi přecedit přes jemné sítko a poté naředit podle chuti. Pokud ne, naředíme přímo ve foodprocesoru a mixujeme.


Přelejeme do nádoby na limonádu nebo do menších lahviček. Limonáda vydrží maximálně 2 dny při skladování v lednici. Hustší část se vždy usadí na spodu lahviček, před podáváním stačí protřepat.


Do skleniček naservírujeme led, přelijeme přes něj limonádu, ozdobíme kolečkem limetky a mátou.










REŠOVSKÉ VODOPÁDY - NÍZKÉ JESENÍKY

29. dubna 2021


Minulý víkend jsme si udělaly s kamarádkou výlet na Rešovské vodopády. Jsou sice jen 30 minut od nás, ale vlastně nikdy jsem je ještě nenavštívila. Což mi přišlo škoda, protože jsou kouzelné. Navíc většina z nás, alespoň si myslím, že nejsem sama, máme procestované cizí země, ale místa, která jsou v okolí, známe málo. Řekla jsem si tedy, že vám sem čas od času přidám nějaký tip na výlet. (Ten pak můžete vykompenzovat upečením něčeho sladkého :D). 



Rešovské vodopády patří k největším vodopádům v Nízkém Jeseníku. Jsou tvořené říčkou Huntavou, jejíž vody prochází asi 200 m dlouhou soutěskou s mnoha kaskádami a vodopády, z nich ten nejvyšší má asi 10 metrů. Celou trasu podél vodopádů si můžete projít díky systému dřevěných mostů, schodů a lávek. Najdete zde také vyhlídku, ze které můžete vodopády obdivovat.





Musím říct, že jsem se do tohoto místa zamilovala. K vodopádům se můžete dostat několika trasami (jsou zde značené turistické stezky). Nejsnáze dostupné – pokud máte malé děti – jsou vodopády z Rešova (asi 1,5 km), Horního Města nebo Tvrdkova (obě trasy cca 3 km).


My jsme zvolily trasu delší z Valšova dolu (6 km jedna cesta), která nás vedla lesem po rovince kolem říčky Huntavy (zelená trasa). Pokud se chcete vyhnout návalu turistů, určitě doporučuji vyrazit v brzkých ranních hodinách, abyste si mohli užít přírodu a klid. 






















ČOKOLÁDOVÉ BÁBOVIČKY S POLEVOU Z ČERVENÉ ŘEPY

23. dubna 2021


Tentokrát pro vás mám recept na čokoládové bábovičky s polevou z červené řepy. Recept na těsto je poměrně univerzální a hodí se nejen na bábovku, ale na jakýkoli koláč. Můžete si jej obměnit – přidat kakao nebo koření. Vlastně vychází z těsta, ze kterého dělám hlavně cupcaky, a protože jsme si jej velmi oblíbili, vyzkoušela jsem i na jiné recepty. Je to opět taková ta rychlá verze, kde můžete zpracovat všechny suroviny najedou.



Chuťově trochu připomíná brownies, ale není tak hutné. Polevu jsem zvolila tentokrát se šťávou z červené řepy. Použila jsem 100 % přírodní šťávu, mám ji ráda a kupuju si ji celkem pravidelně, mám ji tedy dost často po ruce. Červená řepa má sice specifickou chuť, ale věřte, že v množství, ve kterém použijete červenou řepu do polevy to ani nepoznáte. Protože se použije jen šťáva, můžete samozřejmě použít buď potravinářské barvivo nebo jinou šťávu, která zbarví polevu, a nemusíte si pořizovat speciálně džus z červené řepy. 



ČOKOLÁDOVÉ BÁBOVIČKY S POLEVOU Z ČERVENÉ ŘEPY



INGREDIENCE


TĚSTO

(10 – 12 báboviček)


250 g hladké mouky

200 g třtinového cukru

1 lžička prášku do pečiva s vinným kamenem

250 g másla

100 g čokolády min. 70 %

4 vejce

4 lžíce mléka

2 lžíce holandského kakaa


POLEVA


3 lžíce mascarpone

1-2 lžíce mléka

1-2 lžíce 100 % džusu z červené řepy

2 lžíce prosátého moučkového cukru



POSTUP


TĚSTO


Máslo si rozpustíme spolu s čokoládou ve vodní lázni, necháme chvíli vychladnout.


Do mísy roboty prosejeme mouku, přidáme ostatní suroviny a nakonec vychladlou směs másla a čokolády. Mícháme do hladké hustší směsi.


Formy na bábovičky vymažeme máslem a vysypeme hrubou moukou, do 2/3 vlijeme těsto. Vzhledem k tomu, že je těsto hustší, můžeme k plnění formy využít cukrářský pytlík. 


Takto naplněnou formu vložíme do trouby předehřáté na 170 °C a pečeme 30 – 40 minut. Doba pečení se může lišit velikostí formy:

- Pokud budete péct místo báboviček muffiny nebo cupcaky, může být těsto upečené už i za 20 minut

- Pokud použijete na 1 velký koláč nebo bábovku, může se naopak doba pečení prodloužit.

- Obecně platí, že čím vyšší vrstva těsta, tím delší doba pečení.


Upečení těsta zkontrolujeme špejlí. Zabodněte uprostřed do těsta a pokud je po vytažení suchá máte upečeno.


Vyjměte z trouby a nechte cca 20 minut vychladnout. Poté vyklopte z formiček a nechte zcela vychladnout.



POLEVA


Vyšlehejte mascarpone s prosátým moučkovým cukrem. Přidejte po lžících šťávu z červené řepy a postupně zašlehávejte. Pokud bude směs řídká, přidejte cukr, pokud bude naopak směs hustá, přidejte po troškách mléko.


DOKONČENÍ


Vychladlé bábovičky polijeme polevou z červené řepy a necháme zatuhnout.

















FIALKOVÝ CUKR

13. dubna 2021


Ochucené cukry jsem vyráběla už několikrát. Větinou jsem však zatím zůstala u klasických chutí, jako je vanilka, skořice nebo citronová kůra. Dlouhou už mám ale v plánu vyzkoušet cukry ochucené květy. Když jsem o víkendu uviděla doma na zahradě ten fialový koberec, bylo na čase přejít od plánů k činu. Obešla jsem zahradu a vybírala ty nejfialovější květy. 




I když jsem trhala jen květy, odtrhla jsem ještě zbytky stonků a případných zbytků lístků. Fialky jsem trhala na zahrádce, kde nepoužíváme chemické postřiky, květy jsem tedy neumývala, jen jsem je zbavila případných nečistot. Květy samozřejmě umýt můžete, ale ujistěte se, že jsou před použitím zcela suché.



Musím se přiznat, že když jsem poprvé čichla k čerstvě rozmixované směsi, fialky jsem necítila. A výsledná směs byla vlhká a vznikla jedlá hrouda. Proto jsem jej ještě vyzkoušela usušit v horké troubě. To velmi pomohlo, vůně se zvýraznila a cukr byl krásně usušený a křehký. 


Cukr se skvěle hodí na sušenky, můžete jím pocukrovat bábovku nebo osladit čaj. Můžete jej také ale využít k obarvení krémů nebo nápojů.

















FIALKOVÝ CUKR


INGREDIENCE


1 hrst (cca 3 vrchovaté lžíce) čerstvých fialkových květů

200 g pískového cukru



POSTUP


Natrhejte květy fialek a očistěte je od zelených stopek nebo zbytků lístků.


V mixeru nebo food procesoru smíchejte fialky a cukr a mixujte tak dlouho, dokud se cukr neobarví a kvítky se nerozemelou.


Protože při mixování cukr trochu zvlhne, suším ho ještě chvíli v troubě. Zvýrazní se tím i vůně, která není po rozmixování úplně přitažlivá :-). Rozehřejte troubu na 75°C, cukr rozprostřete na plech vyložený pečicím papírem a sušte 20 – 30 minut. Vyndejte z trouby a nechce zcela vychladnout. Pokud zůstane slepený, rozdrobte v prstech nebo v hmoždíři.


Skladujte v suché a uzavíratelné nádobě. Pokud máte místo v mrazáku, doporučuju uskladnit v zipovacím sáčku v mrazáku. Může se stát, že časem barva vybledne a nebude taková hezky fialová. V mrazáku by se tomu mělo předejít.










 

Co je nového na instagramu

© Mon cafe blog. Design by FCD.