PERNÍČKOVÝ KARUSEL

25. listopadu 2022


Co si budeme povídat. Perník a perníčky jsou s tímto svátečním obdobím neodmyslitelně spjaté. U nás doma navíc patří k jedněm z nejoblíbenějších dezertů. Pečeme je spoustu let stále stejně a podle našich oblíbených a osvědčených receptů. V posledních letech je velmi populární připravovat různé perníkový vesničky, dorty s perníkovými domečky atd. Je to krásné a ani mě se tento trend nevyhnul. Rozhodla jsem se ale vyzkoušet trochu něco jiného a vlastně tento nápad (i karusel) vznikl už vloni v rámci jedné z výzev na IG. Protože od malička miluju kolotoče, hned jsem věděla, že chci vytvořit perníčkový karusel. Recept není nijak složitý, ale trochu jsem si vyhrála s jeho sestavením. Dnes už bych udělala některé věci jinak, ale na první pokus to bylo skvělé :D. Receptem se tedy můžete inspirovat a vytvořit si podobný karusel nebo vás třeba inspiruju k vytvoření něčeho jiného 😊.


Doporučuji rozložit recept minimálně na 2 dny, zejména těsto na perníčky je nutné nechat alespoň jeden den odležet. Zdobit pak už můžete ve stejný den, kdy budete péct korpus na karusel. 
PERNÍKOVÝ KARUSEL


Den 1 a 2


INGREDIENCE PERNÍČKY700 g hladké mouky

240 g másla 

400 g tekutého medu

160 g moučkového cukru

1 vejce

30 g mleté skořice

15 g mletého zázvoru

15 g mletého hřebíčku

špetka mletého nového koření

6 g sody bikarbony


hladká mouka na podsypání při válení

tvrdý papír, tužka, nůžky – vytvořte si šablony na domečky podle vaší fantaziePOSTUP


Máslo rozpustíme ve středním hrnci na středním plameni, poté odstavíme z plotýnky a vmícháme všechno koření, cukr a med. Vše dobře promícháme do hustší směsi a necháme vychladnout, dokud nebude směs vlažná.


Do mísy robota prosejeme mouku a sodu. Přilijeme vychladlou máslovou směs a vejce. Pomocí hnětacího háku vypracujeme hladké a kompaktní těsto. Těsto nebude úplně tuhé a bude se trochu lepit, ale bude kompaktní. Nesnažíme se přisypávat moc mouky, aby těsto neztratilo na lehkosti. Těsto vytvarujeme do koule nebo do válce, zabalíme do potravinové folie a necháme alespoň 12 hodin v chladu odpočinout.


Těsto zůstane stále měkké, není potřeba jej před zpracování nechávat povolit. 


Troubu předehřejeme na 175 °C. Plechy vyložíme pečicí podložkou nebo papírem. 


Před zpracováním těsto jemně promneme. Těsto rozdělíme na části a každou vyválíme na pomoučeném válu na tloušťku cca 4-5 mm. Z těsta pomocí nože vykrajujeme různé tvary na ozdobení obvodu karuselu, koníky a střechu karuselu.


Pro usnadnění práce si vytvoříme šablony z tvrdého papíru. Na obvod karuselu jsem použila čtverce a na střechu karuselu jsem vytvořila trojúhelníky (celkem 6), kdy je jedna strana vytvarovaná do obloučku.


U perníčků na střechu doporučuju, vytvořit si nejdřív šablonu z papíru, na kterou se budou perníčky dávat, abyste si mohli rozvrhnout velikost trojúhelníků. Z kartonu jsem vystřihla kruh (neuvádím rozměr, protože se bude lišit podle velikosti použité formy korpusu), který vytvarujeme do kužele, abychom měli základ na střechu, na kterou budeme lepit perníky. 


Vykrojené tvary přeneseme opatrně na plech. Pečeme uprostřed trouby 10 – 12 minut nebo dokud nezačnou hnědnout okraje perníčků. Pokud budou perníčky tenčí, doba pečení se zkrátí. Vyndáme z trouby a nechte vychladnout.POLEVA NA PERNÍČKY1 bílek 

200 – 250 g moučkového cukru 

cca 1 lžíce citronové šťávyPOSTUP


Moučkový cukr si 2 až 3 x prosejeme, aby v něm nebyly hrudky.


V misce smícháme 1 bílek a asi 3 lžíce prosátého cukru a vařečkou mícháme do hladké kašičky. Přidáme 1 lžíci přeceděné citronové šťávy a postupně dosypáváme cukr. Stále mícháme, dokud nevznikne hladká poleva. Poleva by měla z vařečky pomalu stékat. Pokud bude řídká přidáme trochu cukru, v opačném případě ředíme po kapkách citronovou šťávou.


Polevu naplníme do sáčku, ustřihneme malou špičku a zdobíme podle fantazie. Nakonec pocukrujeme ještě trochou moučkového cukru, pro zasněžený dojem. Den 2


INGREDIENCE KORPUSKORPUS


(forma o průměru cca 18 cm)


280 g hladké mouky

220 g třtinového cukru 

2 lžíce prášku do pečiva s vinným kamenem

2 lžíce perníkového koření

2 vejce

250 ml mléka

150 ml oleje


máslo na vymazání formy

hrubá mouka na vysypání formy
KRÉM250 g mascarpone

60 – 100 ml smetany

2 lžíce moučkového cukru

brusinkový džem (nebo kyselejší džem)


Tip: korpus můžeme posypat zbylými sněhovými pusinkami


silnější (např. bambusová) brčka 4 - 6 (nedoporučuju používat papírové – ty nasají vlhkost a karusel by se mohl zbortit)

tvrdý papír pro vytvoření podkladu pro střechu

sekundové lepidloPOSTUP


KORPUS


V míse robota vyšleháme vejce s cukrem do nadýchané hmoty. 


Do druhé mísy prosejeme mouku s práškem do pečiva a kořením a opatrně přisypeme k vaječné směsi. Přilijeme olej a postupně přiléváme mléko, aby vzniklo tekutější těsto.


Formu na dort (s odnímatelným dnem) vymažeme máslem a vysypeme hrubou moukou. Pečeme v troubě předehřáté na 175 °C 35 – 45 minut (doporučuji péct na spodní mřížce, doba pečení se může lišit podle velikosti a výšky formy). Propečení těsta vyzkoušíme pomocí špejle – zapíchneme do těsta, pokud po vyndání na špejli nezůstane těsto, je korpus propečený.


Vyndáme z trouby, necháme 10 – 15 minut vychladnout ve formě. Poté vyklopíme a necháme úplně vychladnout.KRÉM


V míse robota prošleháme asi 10 vteřin studené mascarpone se 2 lžícemi moučkového cukru.


Přilijeme studenou smetanu a vyšleháme do hladkého krému. 
DOKONČENÍ


Korpus rozřízneme na 2 části, promažeme džemem a částí krému. 


Pokud máte nějaké zbylé sněhové pusinky, nadrobte na větší kousky, budou krásně křupat).


Přiklopíme druhou částí korpusu a korpus potřeme zbylou částí krému. 


Po obvodu připevníme do krému nazdobené perníčky.


Koníky připevníme na brčka v různých výškách (odpočítáme se výšku korpusu – pro lepší stabilitu je dobré, aby brčka byla zapíchnutá až po dno) – připevníme pomocí bílkové polevy.


Perníky na střechu připevníme na připravenou papírovou šablonu – pomocí bílkové polevy.


Střechu opatrně vložíme na brčka – zde bych doporučovala přilepit sekundovým lepidlem papírovou část na brčka, aby byla zajištěna stabilita.


Na závěr můžeme ještě lehce pocukrovat.


Korpus s koníky můžeme ještě posypat rozdrobenými pusinkami.Recept si můžete stáhnout zde.


GINGERBREAD CAROUSELWhat should I say? Gingerbread cookies and gingerbread cakes are inextricably linked to this festive season. It is also one of the most popular desserts at my home. We have been baking them for many years in the same way and according to our favorite and proven recipes. In recent years, it has become very popular to make various gingerbread villages, gingerbread house cakes, etc. It's beautiful and I haven't escaped this trend either. But I decided to try something a little different, and this idea (and the carousel) came about last year as part of one of the challenges on IG.

Since I have loved carousels since I was a child, I knew right away that I wanted to make a gingerbread carousel. The recipe is not complicated at all, but I had a bit of a hard time putting it together. I would have done some things differently today, but it was great for the first try :D. So, you can be inspired by the recipe and create a similar carousel or maybe you will be inspired to create something else 😊. 

I recommend spreading the recipe over at least 2 days, especially the gingerbread dough must rest for at least one day. You can then decorate on the same day when you bake the carousel body.Day 1 and 2


INGREDIENTS GINGERBREAD COOKIES


700 g all-purpose flour

240 g butter 

400 g liquid honey

160 g powdered sugar

2 effs

30 g ground cinnamon

15 g ground ginger

15 g ground cloves

a pinch of ground allspice

6 g baking soda


All-purpose flour for sprinkling when rolling

hard paper, pencil, scissors - for templates for houses according to your imaginationINSTRUCTIONS


Melt the butter in a medium saucepan over medium heat, then remove from the heat and stir in all the spices, sugar, and honey. Mix everything well into a thicker mixture and let it cool until the mixture is lukewarm.


Sift the flour and baking soda into the bowl of the food processor. Add the cooled butter mixture and eggs. Use the kneading hook to make a smooth and compact dough. The dough will not be completely stiff and will be a little sticky, but it will be compact. We try not to add too much flour so that the dough does not lose its lightness. Shape the dough into a ball, wrap it and let it rest in the cold for at least 12 hours.


The dough will remain soft, there is no need to leave it to loosen before processing. 


Preheat the oven to 175 °C. Line the trays with a baking mat or paper. 


Knead the dough gently before processing. Divide the dough into parts and roll each part on a floured rolling pin to a thickness of approx. 4-5 mm. Using a knife, cut out different shapes from the dough to decorate the perimeter of the carousel, horses and the roof of the carousel.


To facilitate the work, create templates from hard paper. I used squares for the perimeter of the carousel and for the roof of the carousel I created triangles (6 in total), where one side is shaped into an arch.


For the gingerbread houses on the roof, I recommend you create first a paper template on which the gingerbread triangles will be placed, so that you can plan the size of the triangles. I cut out a circle from the cardboard (I don't mention the size, because it will vary according to the size of the body mold used), which we will shape into a cone to have a base for the roof, on which we will stick the gingerbread. 


Transfer carefully the cut shapes to the baking sheet.


Bake in the middle of the oven for 10-12 minutes or until the edges of the gingerbread begin to brown. If the gingerbread is thinner, the baking time will be shorter. Remove from the oven and let cool.ROYAL ICING


1 egg white 

200 – 250 g powder sugar 

ca. 1 tsp lemon juiceSift the powdered sugar 2 to 3 times so that there are no crumbs in it.


Mix 1 egg white and about 3 spoons of sifted sugar in a bowl and mix with a wooden spoon until smooth. Add 1 tablespoon of strained lemon juice and gradually add sugar. Keep stirring until a smooth frosting is formed. The glaze should slowly run off the wooden spoon. If it is thin, add a little sugar, otherwise dilute with lemon juice drop by drop.


Fill the icing into a bag, cut off a small tip and decorate according to your imagination. Finally, sugar a little more powdered sugar, for a snowy impression. 
Day 2INGREDIENTS CAKE


CAKE


(Diameter 18 cm)


280 g all-purpose flour

220 g cane sugar 

2 tsp baking powder

2 tsp gingerbread spice

2 eggs

250 ml milk

150 ml oil


butter for grease the mold

coarse flour to pour out the moldCREAM


250 g mascarpone

60 – 100 ml whipped cream

2 tbsp powdered sugar

cranberry jam 


Tip: the cake can be sprinkled with the remaining meringue

stronger (e.g., bamboo) straws 4 - 6 (I do not recommend using paper straws - they absorb moisture, and the carousel could collapse)

hard paper to create a base for the roof

glueINSTRUCTIONSCAKEIn the bowl of a food processor, beat eggs with sugar until fluffy. 


Sift the flour with baking powder and spices into the second bowl and carefully add to the egg mixture. Add oil and gradually add milk to make a more liquid batter.


Grease a cake mold (with a removable bottom) with butter and sprinkle with coarse flour. Bake in an oven preheated to 175 °C for 35-45 minutes (I recommend baking on the bottom rack, baking time may vary depending on the size and height of the mold). Test the cake with a skewer - if no batter remains on the skewer after removing it, the cake is done.


Remove out the oven, let cool in the mold for 10-15 minutes. Then turn it upside down and let it cool completely.
CREAM


In the bowl of a food processor, beat the cold mascarpone with 2 tablespoons of powdered sugar for about 10 seconds.


Add cold whipped cream and beat until smooth. FINISHINGCut the cake lengthwise into 2 parts, spread with jam and part of the cream. 


If you have any leftover meringues, chop them into larger pieces, they will be beautifully crunchy.


Fold the second part of the cake and cover with the remaining part of the cream. 


Decorate with gingerbreads around the perimeter.


Attach the horses to the straws at different heights (the height of the cake is counted - for better stability, it is good that the straws are stuck all the way to the bottom) - attach them using egg white icing.


Attach the gingerbreads to the roof on the prepared paper template - using egg white icing.


Place carefully the roof on the straws - here I would recommend gluing the paper part to the straws with glue to ensure stability.


At the end, you can powder with a little sugar.


Sprinkle the body with horses with crumbled meringue.


You can download the recipe here.

Okomentovat

Ahoj,
jsem moc ráda, že jste se zastavili. Děkuji za všechny komentáře a připomínky.

Alča

Co je nového na instagramu

© Mon cafe blog. Design by FCD.