ŠVESTKOVÝ KOLÁČ S PERNÍKOVOU KRUSTOU

3. září 2021


Už na mě dýchl podzim. I když zdá se mi, že letos to podzimní počasí přišlo nějak moc brzy. Podzim mám ráda díky jeho rozmanitosti, barevnosti, mystičnosti a jeho vůním. Brzký podzim je ještě plný ovoce a ovocných koláčů, ale postupně začínám péct více kynuté buchty. Ale na ty ještě řada přijde. Teď, když je pořád ještě hodně ovoce, je škoda jej nevyužít.O víkendu jsme trhali švestky. Mrazák máme plný bramborových knedlíků se švestkami, část jsem jich zamrazila, abych mohla upéct ovocný koláč i v zimě. A část jsem jich samozřejmě vyžila na koláč. Pečení koláčů má pro mě jakési magické kouzlo. Od zpracování surovin, přes přípravu náplní vonících kořením, po vyndání zlatého koláče z trouby. Navíc z několika ingrediencí lze vykouzlit dokonalý dezert. Tentokrát jsem těsto trochu ozvláštnila a přidala jsem do něj perníkové koření. Švestky se s tímto teplým podzimním kořením dokonale doplňují. Samotné švestky jsem jen trochu pocukrovala, chtěla jsem nechat vyniknout jejich přirozenou nakyslou chuť. A ta vůně v kuchyni… za nic bych neměnila. Z uvedeného množství surovin jsem upekla 2 menší koláče ve formách o průměru 13 cm. Pokud byste se rozhodli upéct pouze jeden větší koláč, množství těsta vyjde na krustu těsta plus zdobení vrchní vrstvy. Doufám, že vyzkoušíte a bude vám stejně chutnat jako nám.

ŠVESTKOVÝ KOLÁČ S PERNÍKOVOU KRUSTOU


INGREDIENCE


*1 velký nebo 2 malé koláče350 g hladké mouky

4 polévkové lžíce třtinového cukru

2 lžičky perníkového koření

1 lžička mleté skořice

špetka soli

250 g velmi studeného másla

6-8 lžic velmi studené vody200 – 300 g švestek

3 lžíce kukuřičného škrobu

3 lžíce třtinového cukru


1 vejce

máslo na vymazání a hrubou mouku na vysypání formy

hladkou mouku na podsypání a válení těstaPOSTUP


Nejprve si připravíme těsto, které nám bude 1 – 2 hodiny chladnout v lednici.


V míse smícháme suché ingredience mouku, cukr, perníkové koření, skořici a sůl. Přidáme studené máslo, nakrájené na menší kousky. Prsty, nožem nebo klidně i v robotu máslo zapracováváme do těsta, až vznikne drobenka – máslo nemusíme rozdrobit úplně, těsto bude krásně strukturované, pokud ponecháme kousky másla o velikosti hrášku. 


Poté postupně lžíci po lžíci přidáváme vodu. Necháme každou lžíci vody vstřebat a až poté přidáváme další. Těsto se postupně bude lepit dohromady, ale přitom musí zůstat suché a ne lepivé. Může se tedy stát, že nebude potřeba přidávat celé množství vody. Pokud těsto chytneme mezi prsty a bude držet pospolu, je hotové.


Z těsta vytvoříme bochánek, zabalíme do potravinové folie a dáme vychladit do lednice na 2 hodiny. Těsto můžeme uchovávat v lednici 1 – 2 dny.


Mezitím si připravíme švestky. Omyjeme je, vypeckujeme je a nakrájíme na polovinu nebo na čtvrtky (podle velikosti). V míse je posypeme cukrem a dobře promícháme s kukuřičným škrobem – ten nasaje přebytečnou tekutinu. Necháme odstát.Vychlazené těsto vyndáme z lednice a rozdělíme na 2 poloviny. Pomoučíme vál a z první části vyválíme tenkou placku. Pomocí válečku přeneseme těsto do formy vymazané máslem a vysypané hrubou moukou. Přesahující část těsta odkrojíme nebo odstřihneme.


Naplníme švestkovou náplní.


Z druhé části těsta vyválíme placku a nakrájíme pásky nebo vykrajovátkem vykrojíme tvary a poklademe na povrch koláče. 


V misce si rozšleháme vejce s trochou vody a potřeme povrch koláče. Vložíme do trouby předehřáté na 175 °C a pečeme 35 - 40 minut, nebo dokud nebude mít těsto zlatavou barvu. Vyndáme z trouby a necháme zcela vychladnout.

Okomentovat

Ahoj,
jsem moc ráda, že jste se zastavili. Děkuji za všechny komentáře a připomínky.

Alča

Co je nového na instagramu

© Mon cafe blog. Design by FCD.