ČOKOLÁDOVÉ SUŠENKOVÉ TYČINKY

29. května 2021

Sušenky jsou moje celoživotní láska. Miluju je na všechny způsoby a nedokážu si bez nich představit svou odpolední kávu. Alespoň jednu až dvě si vždy dopřeju. 



Dnes tu mám pro vás recept, který jsem měla už dlouho v plánu. Vlastně vychází z medových tyčinek, které jsem loni pekla na Vánoce. Nadchl mě nápad upéct placku a z ní nakrájet tyčinky. Napadlo mě vyzkoušet to i na sušenkách. A tak jsem hledala vhodné těsto, které by se při pečení moc nerozjelo, a sušenky by byly krásně křehké. A našla jsem. Snad vám nebude vadit, že jsou sušenky opět čokoládové :-). 



ČOKOLÁDOVÉ SUŠENKOVÉ TYČINKY


INGREDIENCE


140 g hladké mouky

70 g kakaa holandského typu

100 g třtinového cukru

½ lžičky prášku do pečiva

120 g másla

50 g hořké čokolády 75 %

2 bílky

třtinový cukr na posypání (není nutné)



POSTUP


Máslo rozpustíme spolu s hořkou čokoládou a necháme vychladnout.


Troubu předehřejeme na 180 °C. Plech vyložíme pečicím papírem.


V jedné míse smícháme mouku, kakao, cukr a prášek do pečiva. Přidáme vychladlé máslo s čokoládou a bílky. Vypracujeme kompaktní těsto a rozdělíme jej na 2 díly. Díly přeneseme na plech a z každého dílu vyválíme placku o tloušťce asi 5 mm. Pokud chceme, posypeme třtinovým cukrem. Dáme péct do trouby na 15 minut.


Vyndáme z trouby (těsto bude ještě trochu měkké) a ihned ostrým nožem nebo kráječem na pizzu nakrájíme tyčinky o šířce cca 1 – 1,5 cm. Necháme zcela vychladnout a až poté jednotlivé tyčinky oddělíme (jinak by se tyčinky polámaly). Uložíme do vzduchotěsné dózy.





 





NADÝCHANÉ LÍVANEČKY

27. května 2021


Nevím jak vy, ale lívanečky na snídani zbožňuju. Jsem schopná si je připravit i několikrát za týden. V týdnu dělám spíš zdravější a rychlejší banánové (recept tu), ale o víkendu si dopřeju většinou tyhle krásně nadýchané lívanečky. A ano, nejraději si je servíruju takhle do komínku s ovocem a přelité javorovým sirupem. 



Tentokrát jsem je připravovala z těsta na palačinky a výsledek byl top. Lívanečky patří k jedněm z těch receptů, kde nerada experimentuju a držím se osvědčeného základního postupu. Tento recept je základní a velice jednoduchý. Podle sezóny si můžete přidat koření, dozdobit sezónním ovocem – v zimě pomeranči, v létě malinami nebo jahodami. A pak vše přelít medem nebo javorovým sirupem. 

Zároveň koketuji i s myšlenkou vyzkoušet jejich slanou verzi, nebo je zapéct. Ještě si to musím rozmyslet.




NADÝCHANÉ LÍVANEČKY


(cca 14 lívanečků o průměru 5-6 cm)


INGREDIENCE


120 g hladké mouky (můžete použít i hladkou špaldovou nebo celozrnnou)

2 lžíce pískového cukru

2 lžičky prášku do pečiva s vinným kamenem

½ lžičky vanilkového extraktu

250 ml mléka

2 lžíce rozpuštěného másla

1 vejce

špetka soli


máslo na smažení

ovoce

javorový sirup na přelití



POSTUP


V míse si nejprve smícháme suché ingredience – mouku, cukr, prášek do pečiva, sůl a případně koření.


V mixeru vyšleháme mléko s rozpuštěným máslem a vejcem. Pomalu přisypáváme sypkou směs a mícháme do hladké směsi na pomalejší otáčky. Těsto necháme 5 minut odstát, aby byly lívanečky nadýchanější.


Pánev nebo lívanečník rozehřejeme na středním plameni. Vymažeme máslem. Na pánev naneseme 2 lžíce těsta na 1 lívaneček. Smažíme, dokud se na horní straně nezačnou tvořit malé bublinky a okraje nezačnou zlátnout. Obrátíme a smažíme opět dozlatova (1 – 2 minuty).


Palačinky přendáme do misky a přikryjeme alobalem nebo potravinovou fólií, aby zůstaly v teple, než je naservírujeme. Podáváme s ovocem a přelijeme sirupem nebo medem.











CHERRIES IN BLOSSOM

16. května 2021


"BEAUTIFUL DAY 
STARTS WITH 
A BEAUTIFUL MINDSET"








 



CELOZRNNÁ PALAČINKA DUTCH BABY S VIŠNĚMI

13. května 2021



O nadýchaných palačinkách Dutch baby jste již určitě slyšeli. Já jsem slyšela, ale poprvé jsem ji vyzkoušela až teď. A vůbec nevím, proč jsem se k tomu neodhodlala už dřív. Protože je božská, jednoduchá a rychlá. 




S palačinkami se můžeme setkat i pod názvem German Pancake, Bismarck či Dutch Puff. Na rozdíl od „normálních“ palačinek se tato palačinka peče v předehřáté troubě na pánvi. Nejlepší je použít pánev litinovou, která drží žár. Při vyndání z trouby je palačinka krásně nafouknutá, bohužel do pár minut splaskne. To ovšem na chuti nic nemění. Palačinku můžeme zapéct rovnou s ovocem nebo si jej připravit až na servírování. Při podávání ji můžeme zakápnout pouze citronovou nebo limetkovou šťávou a pocukrovat, přelít javorovým sirupem nebo ozdobit čerstvým ovocem.




CELOZRNNÁ PALAČINKA DUTCH BABY S VIŠNĚMI



INGREDIENCE


3 vejce

70 g celozrnné špaldové mouky

80 g třtinového cukru

180 ml plnotučného mléka

špetka soli

2 lžíce másla

200 g vypeckovaných višní nebo jiného ovoce

cukr moučka na posypání

1 citron/limetka


(litinová) pánev vhodná k použití do trouby



POSTUP


Troubu předehřejeme na 220 °C. Litinovou pánev (průměr cca 20 – 25 cm) vymažeme máslem a necháme ji zhruba 3 minuty nahřát v troubě. (v případě použití jiné pánve vhodné do trouby nahřívejte déle – až 20 -30 minut) 


V blenderu nebo ručním šlehačem promícháme vejce, mouku, cukr, mléko a špetku soli do hladkého těstíčka. Těstíčko bude trochu řidší.


Pánev s rozehřátým máslem vyndáme z trouby a krouživým pohybem rozlijeme máslo po celé pánvi. Vlijeme na ni těsto. V této fázi můžeme také přidat ovoce. Vložíme zpět do trouby, ihned zavřeme a pečeme 20 – 25 minut. Během pečení troubu nesmíme otevřít. Pečeme dozlatova – okraje se zvednou do výšky a na povrchu se budou tvořit velké bubliny. 


Po vyndání z trouby ale palačinka rychle zplaskne. Nejlepší je proto podávat ihned zakapané limetkou nebo citronem a posypané cukrem nebo ovocem.



































MON CAFÉ AND SAGE

6. května 2021




VIŠŇOVÝ KOLÁČ S MERINGUE

2. května 2021

Tento koláč vznikl velkou náhodou a snahou spotřebovat suroviny, které mi zbyly. Úplně původně jsem totiž měla v plánu upéct „jen“ bublaninu s višněmi, které ještě zůstaly v mrazáku. Zároveň mi zbyla asi polovina sněhu z indiánků, které jsem připravovala. Tak jsem jej nanesla na bublaninu a oflambovala. A musím říct, že kombinace je to úplně skvělá. Těsto na bublaninu bývá většinou sušší, nicméně toto těsto, které na bublaninu už dlouho používám, je krásně vláčné. Také jsem přidala víc višní, aby byl koláč šťavnatý. Právě nakyslá chuť višní se skvěle doplňuje se sněhovým krémem.



Abych pro vás recept opravdu vyšperkovala, pekla jsem jej tento víkend znovu (a taky jsem jej chtěla znovu nafotit – první várka fotek se mi úplně nezdála :-)). Úplně lákalo fotit jej venku někde mezi rozkvetlými stromy. Byť na fotkách to vypadá idylicky, pěkně jsem vymrzla, začal foukat silný vítr a sluníčko se schovalo … Nakonec vše dobře dopadlo. Ve fotkách uvidíte i některé z prvního focení, které si mi líbí a je mi líto je zde neukázat :-).



A teď už recept. Na koláč jsem použila formu o průměru 16 cm, pokud tedy budete chtít větší formu, je potřeba si suroviny navýšit, abyste neměli nízký koláč.




VIŠŇOVÝ KOLÁČ S MERINGUE


INGREDIENCE 

(kulatá forma o průměru 16 cm)


TĚSTO


4 vejce (zvlášť žloutky a bílky)

200 g cukru písek

1 vanilkový lusk

100 ml rostlinného oleje

120 ml smetany

2 lžičky prášku do pečiva s vinným kamenem

200 g hladké mouky

nastrouhaná kůra z 1 limetky

špetka kardamomu

špetka soli

400 g vypeckovaných višní (můžou být i mražené)

máslo na vymazaní 

hrubá mouka na vysypání


MERINGUE


4 bílky

200 g cukru písek



POSTUP


TĚSTO


Troubu si předehřejeme na 170 °C. Kulatou formu vymažeme máslem a vysypeme hrubou moukou nebo vyložíme pečicím papírem.


Žloutky oddělíme od bílků. Vanilkový lusk rozřízneme podél, vydlabeme semínky a přidáme ke žloutkům. Přisypeme cukr a vše vyšleháme do světle žluté pěny. Šleháme tak dlouho, dokud žloutky neznásobí svůj objem a nejsou krásně nadýchané. Může to trvat i 15 – 20 minut. 


Poté přilijeme olej a smetanu a jemně prošleháme. Ve druhé míse smícháme mouku s práškem do pečiva, kardamomem a limetkovou kůrou. Prosejeme na žloutkovou směs a zamícháme.


Nakonec z bílků a špetky soli vyšleháme tuhý sníh. Ten postupně a už jen ručně jemně zamícháváme do těsta. Jakmile je všechen sníh zapracován, vlijeme polovinu těsta do formy a rozdělíme polovinu višní. Nalijeme druhou část těsta a dáme zbytek višní. Višně můžeme jemně obalit v hladké mouce, aby nám neklesaly do těsta.


Dáme do trouby a pečeme cca 50 – 60 minut. Propečení vyzkoušíme špejlí. Poté vyjmeme a necháme 20 minut vychladnout. Poté vyklopíme a necháme zcela vychladnout.



MERINGUE


Na sněhovou náplň dáme bílky s cukrem do kovové mísy nebo hrnce – budeme je vyšlehávat nad horkou párou. Ve druhém větším hrnci přivedeme k varu vodu – na hrnec umístíme nádobu s bílky - dno nádoby se nesmí dotýkat vodní hladiny, šleháme jen nad parou. 


Bílky prošleháváme kovovou metlou tak dlouho, dokud se cukr zcela nerozpustí – poznáme to podle toho, že když směs promneme mezi prsty, necítíme žádná zrníčka cukru. Během zahřívání se směs zahřeje, bílky budou dost horké, ale můžeme do nich sáhnout a nespálíme se. Jakmile je směs hladká, horká a tekutá a na povrchu se tvoří bílá pěna, odstavíme mísu z páry a šleháme elektrickým šlehačem na maximum, až do vychladnutí. 


Poté by měl být sníh lesklý a pevný – jakmile metly vytáhneme, dlouhé špičky se lehce ohýbají dolů, ale drží). 


DOKONČENÍ


Meringue naneseme špachtlí na vychladnutý koláč. Pomocí flambovací pistolky oflambujeme části sněhu – ale pokud pistoli nemáte, nemusíte, výborný je i bez flambování :-).














Co je nového na instagramu

© Mon cafe blog. Design by FCD.