KYNUTÝ REBARBOROVÝ KOLÁČ S POSYPKOU
28. května 2020
Rebarborová sezóna se rozjela naplno. V posledních letech se z rebarbory stala znovuobjevená zelenina, a to nejen v kuchyni, ale i na zahradě. Ta moje se pořádně rozrostla a dělá mi každým rokem větší radost. Protože mám ale každým rokem větší sklizeň, musím přemýšlet, jak veškerou úrodu spotřebuju. Část určitě využiji na džem s jahodami a část do koláčů.
Rebarbora je sama o sobě už dost chuťově výrazná, proto z ní ráda připravuju jednoduché recepty, kdy vynikne hlavně její chuť. Tentokrát jsem sáhla po kynutém těstě. Když jsem byla malá, pekla tenhle lívanec babička a byl božský. Úplně na tenko vyválené těsto, pořádná vrstva rebarbory a sladká posypka. A přesně tak jsem ho upekla taky a byl stejně tak skvělý.
INGREDIENCE
KOLÁČ
350 g hladké špaldové mouky
200 ml vlažného mléka
80 g třtinového cukru
1 vejce
1 žloutek
špetka soli
60 g rozpuštěného vlažného másla
15 g čerstvého droždí
6 - 8 stonků rebarbory
6 lžic třtinového cukru
1 vanilkový lusk
DROBENKA
60 g hladké špaldové mouky
60 g třtinového cukru
50 g studeného másla
POSTUP
Nejprve si připravíme kvásek. Do vlažného mléka zamícháme 2 lžíce třtinového cukru a rozdrobíme droždí. Necháme 15 minut vzejít kvásek.
Do větší mísy prosejeme mouku a smícháme ji se solí. Jakmile bude kvásek vykynutý, přilijeme jej k mouce. Přidáme vejce a žloutek a začneme hníst těsto (pomocí háku v robotu nebo ručně). Nakonec přilijeme vlažné máslo a těsto hněteme dalších 5 - 10 minut. Těsto by mělo být hladké a elastické.
Jakmile bude těsto uhnětené, přendáme jej do čisté mísy, zaprášíme moukou, přikryjeme čistou utěrkou a necháme kynout na teplém místě 1,5 hodiny.
Po vykynutí těsto na pomoučeném vále vyválíme na 1 větší koláč nebo na 2 menší. Aby byl koláč kulatý, používám koláčovou formu, ale nechám mezi okraji trochu mezeru. Na vyložení použiju pečicí papír nebo nepřilnavou formu. Na vyválené těsto rozvrstvíme rebarborovou směs, necháme cca 1 cm volný okraj.
Nakonec posypeme koláč posypkou. Pečeme v troubě předehřáté na 180°C po dobu 20 - 25 minut, dokud těsto nezhnědne.
REBARBOROVÁ SMĚS
Stonky rebarbory omyjeme a nakrájíme na kousky. Rebarboru jsem tentokrát neloupala. Rebarboru promícháme s cukrem a s vanilkovými zrníčky z lusku.
POSYPKA
Mouku, cukr a máslo dáme do misky a prsty vypracujeme drobenku.
ČOKOLÁDOVÝ KOKOSOVÝ KOLÁČ S ČOKOLÁDOVOU POLEVOU
18. května 2020
V posledních týdnech, které jsme všichni zažili, jsem neskutečně vděčná za to, že máme velkou zahradu a že bydlím na vesnici. I přes veškerá opatření, kterými se řídíme, cítím jistou svobodu a nabíjí mě to optimismem, že někde je svět ještě v pořádku. Vyjít na zahradu, plně se moct nadechnout vzduchu, kvetoucích stromů, vyjít vůbec ven je osvěžující a osvobozující.
Pokud to počasí dovolí, snažím se využít každou volnou chvilku a trávit ji venku. Kromě klasických jarních prací na zahradě, jsem se pustila do zvelebování její okrasné části. Po půl roce jsme konečně o víkendu pořezali a vykopali uschlý smrk a na jeho místo přišel muchovník a šeřík. Jak ještě kolem trochu uklidíme, dosejeme trávník. Ještě nás čeká túje, ale to už bude rychlá akce.
Jak jsem psala v jednom z minulých příspěvků nebo na instagramu, vysadila jsem nové šeříky, které by do budoucna měly lemovat část dvora. Teď je mým oblíbeným koutkem kousek zahrady právě pod šeříkem, který se krásně rozrostl. O víkendu jsme využili krásného počasí a přesunuli jsme pod něj na chvíli posezení. K tomu něco dobrého… nakonec nic ovocného, ale upekla jsem rychlý a nadýchaný kokosový koláč s krémem. Možná se díky kombinaci hodí spíš jako podzimní nebo zimní dezert, ale čokolády není nikdy dost.
ČOKOLÁDOVÝ KOKOSOVÝ KOLÁČ S ČOKOLÁDOVOU POLEVOU
INGREDIENCE
KOLÁČ
150 g másla pokojové teploty
250 g třtinového cukru
280 g hladké špaldové mouky
80 g hrubě strouhaného kokosu
4 lžíce kakaa holandského typu
2 lžičky prášku do pečiva
špetka soli
4 vejce
150 – 200 ml mléka
máslo na vymazání
kokos na vysypání formy
POLEVA
50 g hořké čokolády (minimálně 70 %)
75 g másla pokojové teploty
90 g moučkového cukru
špetka soli
3 lžíce kakaa holandského typu
2 lžíce mléka nebo smetany
POSTUP
KOLÁČ
Troubu si předehřejeme na 170 °C. Kulatou formu si vymažeme máslem a vysypeme strouhaným kokosem.
V míse vyšleháme do pěny změklé máslo s cukrem. Přidáme vejce a znovu vyšleháme.
Ve druhé míse smícháme prosátou mouku, kakaový prášek, kokos, prášek do pečiva a sůl. Postupně vmícháváme sypkou směs do máslové směsi. Mícháme a postupně přiléváme mléko, dokud nevznikne hladké těsto.
Těsto vlijeme do připravené formy a urovnáme. Pečeme cca 40 – 50 minut. Špejlí vyzkoušíme, jestli je koláč upečený. Vyndáme z trouby a necháme vychladnout. Poté vyklopíme.
POLEVA
Čokoládu si rozpustíme ve vodní lázni. Následně necháme vychladnout na pokojovou teplotu.
Máslo vyšleháme s prosátým moučkovým cukrem do nadýchané směsi. Přidáme rozpuštěnou čokoládu a vyšleháme hladkou směs. Nakonec zašleháme sůl, kakao a mléko nebo smetanu a vytvoříme hladkou a nadýchanou směs.
ROZMARÝNOVÝ SIRUP S VANILKOU
5. května 2020
V loňském roce jsem si zasadila na svém bylinkovém záhonku poprvé rozmarýn lékařský (Rosmarinus officinalis). Mám ráda jeho aromatickou vůni a přiznám se, že je jednou z bylinek, kterou v kuchyni používám asi nejčastěji. Při svých cestách do středomořských zemí jsem vždy obdivovala jeho velké a husté trsy rostoucí v podstatě kdekoliv. Sama jsem ho do té doby pěstovala spíš v květináčích, ale jeho životnost nebyla bohužel moc dlouhá. I když jsem si přečetla, že keřík není na pěstování nijak náročný, podmínky, které jsem mu poskytla v květináčích, nebyly zřejmě moc optimální.
Proto jsem se rozhodla vysadit ho na zahradu. A tam se mu daří neskutečně. Rozrostl se do poměrně bujarého keříku a letos dokonce vykvetl. I když zatím jen nesměle. Objevilo se na něm pár kvítků světle fialkové barvy. Jsem zvědavá, jestli bude kvést i další rok, to uvidíme. Zároveň mě to ale přimělo pořídit si další dva keříčky. Na podzim tak budu moci rozmarýn snad i nasušit.
Teď na jaře je ale období sirupů. Pomalu se chystám na šeříkový a pak na bezový. Ale na internetu mě zaujal recept na tento rozmarýnový sirup podle Evy Kosmas Flores. I když používám rozmarýn i do koláčů, vlastně mě nikdy nenapadlo, že díky silicím, co obsahuje, jej lze použít i na sirup. A díky tomu, že není nutné používat jen kvetoucí rozmarýn, dá se vlastně připravovat po celý rok. Zatím jsem jej vyzkoušela do cappuccina, na jogurt a na lívance. Ale už se těším na další várku na léto do limonády.
ROZMARÝNOVÝ SIRUP S VANILKOU
(množství vyjde na cca 2 menší skleničky nebo 1 velkou)
INGREDIENCE
2 hrnky medu (nebo třtinového cukru)
2 hrnky vody
3 větvičky čerstvého rozmarýnu
1 vanilkový lusk
POSTUP
Do kastrolku nalijeme vodu a přidáme med (nebo cukr). Na mírném plameni přivedeme k varu. Snížíme plamen na minimum a necháme probublávat. Vanilkový lusk rozřízneme na polovinu a nožem vyjmeme semínky, která dáme do sirupu. Zároveň použijeme na vyvaření i vanilkový lusk a přidáme snítky rozmarýnu. Necháme probublávat společně zhruba 15 minut.
Pokud byste nechtěli tak silné aroma rozmarýny, přidejte snítky až v posledních 5 minutách vaření. Po 15 minutách sejmeme z plotny a necháme vychladnout na pokojovou teplotu. Vyjmeme snítky rozmarýnu a sirup přelijeme do čistých nádob i s vanilkovým luskem.
Přihlásit se k odběru:
Příspěvky (Atom)
Social Icons