SLEPOVANÉ PERNÍKOVÉ PIŠKOTKY
21. prosince 2019
Vůně koření, a hlavně toho perníkového, pro mě k vánočnímu období neodmyslitelně patří a mohla bych ho používat skoro ve všem. Tím chci říct, že granola, kterou si doma dělám voní po perníku. Na stole voní perníčky. Mám chuť péct neustále něco s perníkovým kořením nebo skořicí. A rozhodla jsem se, že propašuju něco malého i mezi cukroví.
Piškotky vznikly vlastně úplnou náhodou (jak už to tak většinou bývá) a to už snad v listopadu. Úplně původně jsem měla totiž v plánu péct sušenky, ale původní recept jsem si trochu upravila a sušenky z něj úplně nevznikly. Zato ale vznikly malé nadýchané bochánky. Když jsem pekla druhou várku, udělala jsem těsto trochu tekutější, aby se dalo vytlačovat cukrářským pytlíkem. K vytvarování piškotků jsem použila plát na makronky s vystouplejšími okraji, ten se opravdu hodil, protože hromádky získaly krásný piškotkový tvar. Na úplný závěr jsem slepovala krémem z mascarpone s trochou rybízové marmelády. Klidně bych ji snesla víc, protože se v krému trochu ztratila a moc ho nezabarvila dorůžova, jak jsem si to představovala. V receptu jsem použila pohankovou mouku, které také dodá příjemnou oříškovou chuť.
A jestli ještě přemýšlíte, co upéct, tak piškotky vyzkoušejte. Jsou totiž hned měkké.
SLEPOVANÉ PERNÍKOVÉ PIŠKOTKY
SUROVINY
PIŠKOTY
240 g hladké pohankové mouky
160 g celozrnné špaldové mouky
160 g povoleného másla
180 g třtinového cukru
2 lžíce medu
4 vejce
špetka soli
1 lžíce jedlé sody
1 – 2 lžičky perníkového koření
KRÉM
250 g mascarpone
150 ml smetany ke šlehání
2 lžíce moučkového cukru
3-4 lžíce rybízové marmelády
POSTUP
PIŠKOTY
Troubu si předehřejeme na 170°C.
Povolené máslo vyšleháme s cukrem, přidáme med a vejce. Oba druhy mouky smícháme se solí, sodou a perníkovým kořením. Sypkou směs zašleháme do máslové směsi. Těsto by mělo být tekutější, aby šlo tvarovat cukrářským sáčkem. Naplníme je do cukrářského sáčku, kterému ustříhneme širší špičku. Na plechy si vyložíme formu na makronky (případně pečící papír s nakreslenými kolečky), a tvoříme malé kopečky. Prstem potom ještě uhladíme vzniklou špičku na kopečku.
Po upečení necháme vychladnout.
KRÉM
DOKONČENÍ
Skladujeme v chladu. Doporučuie raději zkonzumovat do týdne (stejně nám déle nevydržely).
Připravíme si náplň z mascarpone. Studené mascarpone vyšleháme s prosátým moučkovým cukrem a rybízovou marmeládou. Přidáme smetanu a ušleháme do jemného krému.
DOKONČENÍ
Krém naplníme do cukrářského sáčku a naneseme jej na polovinu piškotů. Ty následně slepujeme s těmi zbylými bez krému.
Skladujeme v chladu. Doporučuie raději zkonzumovat do týdne (stejně nám déle nevydržely).
ČOKOLÁDOVÉ KOŠÍČKY S BRUSINKAMI A PISTÁCIEMI
17. prosince 2019
Košíčky patří k cukroví, které se pravidelně vyskytuje na našem pečícím seznamu. Nikdy ale nejsou stejné, vždy se snažím vymyslet novou verzi. Ale těmto čokoládovým s brusinkami ale neodolám a zařadím je zřejmě každé Vánoce. Kakaový korpus na košíčky jsem naplnila jen zavařenými brusinkami, čokoládovým krémem a pistáciemi. A byla to pro mě prostě TOP kombinace.
Musím se přiznat, že obecně moc nemusím máslové krémy. I když někdy jsou nejlepším řešením, dávám přednost lehčím krémům z mascarpone. Někdy však není nazbyt a máslový krém je prostě nejlepším řešením. Třeba jako v tomhle případě. Na krém jsem použila hodně hořkou čokoládu a málo cukru, takže ve výsledku nechutná krém vůbec přeslazeně.
INGREDIENCE
KOŠÍČKY
(cca 40 košíčků)
250 g hladké špaldové mouky
160 g másla pokojové teploty
100 g mletých ořechů
50 g cukru moučka
1 žloutek
2-4 lžíce kakaa holandského typu
špetka soli
KRÉM
240 g změklého másla
50 ml smetany na šlehání
3 lžíce moučkového cukru
5 lžic rozehřáté 70 – 80 % čokolády
Brusinkový kompot nebo džem
Nasekané nesolené pistácie na posypání
POSTUP
KOŠÍČKY
Nejprve si připravíme těsto.
Mouku prosejeme do mísy, smícháme s cukrem, ořechy, kakaem a solí. Přidáme na kousky nakrájené máslo a žloutek a prsty nebo v procesoru zpracujeme do hladkého těsta. Těsto zabalíme do potravinové folie a dáme na 60 minut do ledničky.
Těsto vyndáme z ledničky, pokud hodně ztuhlo, necháme chvilku povolit. Nachystáme si formičky na košíčky (pokud jsou nové, je lepší je vymazat trochou másla, které rozetřeme papírovou utěrkou; pokud už je používáte po několikáté, není potřeba je vymazávat, protože těsto je máslové). Z těsta děláme malé kuličky, které vtlačujeme do formiček. Prsty těsto vytlačujeme od středu ke krajům, aby uprostřed vznikl prostor na brusinky a krém.
Pečeme v troubě vyhřáté na 175°C 10 – 12 minut. Ještě horké košíčky vyklopíme z formiček a necháme je vychladnout.
KRÉM
Mezitím si připravíme krém. V robotu ušleháme změklé máslo s cukrem, rozehřátou čokoládou a nakonec přidáme smetanu. Vyšleháme hladký krém, kterým naplníme cukrářský pytlík se zdobící špičkou. Dáme na 15 – 20 minut ztuhnout do ledničky.
DOKONČENÍ
Do každého košíčku naneseme ½ lžičky – 1 lžičku brusinkového kompotu nebo marmelády (já dávám celou, protože brusinky miluju). Jakmile je krém ztuhlý, naplníme jím košíčky. Nakonec posypeme mletými nebo nasekanými pistáciemi.
VÁNOČNÍ PEČENÍ
14. prosince 2019
S vánočním pečením nezačínám většinou hned s příchodem prosince. Začínám postupně perníčky, následně přichází na řadu linecké cukroví a vanilkové rohlíčky. A v neposlední řadě přidávám nějaké nepečené varianty.
Je pravdou, že pár let zpátky jsem pekla i 15 druhů cukroví a byl to pěkný kolotoč. Ale vlastně proč se honit, jde o to si svátky užít a ne se z nich vystresovat, že nemám napečeno. Teď si užívám to, že otevřu starou ochytanou kuchařku, nalistuji v ní osvědčené recepty, že mám ruce a zástěru od mouky a že v kuchyni voní vanilka a skořice, hoří svíčky a svítí světýlka a vyhrávají vánoční songy, při kterých u linky tančím :-). Tomu říkám ta pravá atmosféra, protože z ní čiší radost a pohoda.
TOP 5
Tady je mých TOP 5, které u nás nesmí chybět a které se pečou ať se děje, co se děje.. A jak to máte u vás? Možná už máte napečeno, ale pokud ne, tak jsem vám přidala odkazy na recepty. Klikněte na název a můžete péct :-).
1. Linecké
3. Pracny podle Sandtnerové (od té
doby, co jsem je ochutnala, už jiné nepeču)
5. Marokánky (připravuji si trochu
zdravější variantu)
PERNÍKOVÝ DORT S BRUSINKOVÝM KRÉMEM
3. prosince 2019
První adventní víkend za námi. Musím říct, že jsem ani nepostřehla, že byl, a tak nějak jsme ho stihla s jazykem vyplazeným na vestě. Ale i když byl náročný, neměnila bych na něm ani minutu. Nejdřív parádní dámská jízda a výlet skoro zimní krajinou na Rabštejn a v neděli pečení a dohánění výroby adventního věnečku na stůl a na dveře. To je zatím jediná adventní výzdoba, kterou jsem stihla :D. Ale postupně bude přibývat (až najdu krabice 😊).
Minulý týden už kuchyni provoněla vůně lineckého, které jsem pekla na vánoční jarmark pro kamarády, abych jim přispěla troškou do mlýna a podpořila jejich sbírku na kostelní věž. Nedělní ráno pak provonělo naši kuchyni perníkové koření. K tomu hrál první vánoční playlist, prostě vánoční atmoška se pomalu usazuje i u nás doma.
Původně jsem chtěl upéct „jen“ perník, ale nakonec jsem se ho rozhodla, že, když už je ta sváteční neděle, vytvořím něco svátečnějšího. Perníkové těsto nepatří zrovna k těm nejtradičnějším, ze kterého se pečou dorty, což je možná škoda, protože chutná skvěle. Nadýchané těsto vonící po skořici, badyánu a dalším koření se skvěle doplňuje s lehkým krémem z mascarpone a brusinek. Určitě jej musíte vyzkoušet.
INGREDIENCE
Průměr formy 18 cm
Dort se skládá ze 2 korpusů rozkrojených na celkem 4 části
1 KORPUS
100 g másla
3 g mleté skořice
3 g mletého badyánu
2 g mletého zázvoru
180 ml špaldové mouky
6 g prášku do pečiva
2 vejce
280 g třtinového cukru
150 ml mléka
KRÉM NA CELÝ DORT
600 g mascarpone
300 ml smetany ke šlehání
4 lžíce moučkového cukru
10 lžic brusinkové marmelády (s kousky brusinek)
Ovoce na ozdobení (ostružiny, bezinky)
POSTUP
Troubu předehřejeme na 150°C.
Vejce vyšleháme s cukrem do hladké hmoty. Máslo rozpustíme a necháme cca 15 minut vychladnout, poté přilijeme mléko a zamícháme. Do vyšlehané hmoty přidáme koření, prosejeme mouku a prášek do pečiva a vlijeme vlažné máslo s mlékem. Těsto vymícháme dohladka.
Formu na dort (nejlépe s odnímatelným dnem) vyložíme pečícím papírem nebo vymažeme máslem. Vylijeme těsto a pečeme ve vyhřáté troubě cca 40 - 50 minut – upečení zkusíme pomocí špejle. Necháme vychladnout, vyklopíme a necháme vystydnout na mřížce.
Poté si připravíme a upečeme těsto stejným způsobem na 2. korpus.
Mezitím si připravíme krém. Studené mascarpone vyšleháme s cukrem, přidáme studenou smetanu a vyšleháme na vyšší obrátky do krému. Poté snížíme rychlost na minimum a opatrně zašleháme 4 – 5 lžic brusinkové marmelády.
Jakmile budou korpusy vychladnuté, pomocí nože je rozřežeme podélně na polovinu. Na první korpus rozetřeme část marmelády a poté krému. Položíme druhý plát a opět potřeme marmeládou a krémem. Stejně pokračujeme třetím plátem a ukončíme položením čtvrtého plátu. Korpusy zarovnáme a začneme nanášet zbytek krému po stranách a na horní část dortu. Krém uhladíme pomocí nože nebo špachtle.
Než dort nazdobíme, necháme krém ztuhnout v lednici – na zpevnění můžeme použít špejle, které zapíchneme do korpusu, aby se dort nepohnul a nespadnul, než se krém zpevní. Nakonec dort dozdobíme.
Přihlásit se k odběru:
Příspěvky (Atom)
Social Icons