SLEPOVANÉ PERNÍKOVÉ PIŠKOTKY
21. prosince 2019
Vůně koření, a hlavně toho perníkového, pro mě k vánočnímu období neodmyslitelně patří a mohla bych ho používat skoro ve všem. Tím chci říct, že granola, kterou si doma dělám voní po perníku. Na stole voní perníčky. Mám chuť péct neustále něco s perníkovým kořením nebo skořicí. A rozhodla jsem se, že propašuju něco malého i mezi cukroví.
Piškotky vznikly vlastně úplnou náhodou (jak už to tak většinou bývá) a to už snad v listopadu. Úplně původně jsem měla totiž v plánu péct sušenky, ale původní recept jsem si trochu upravila a sušenky z něj úplně nevznikly. Zato ale vznikly malé nadýchané bochánky. Když jsem pekla druhou várku, udělala jsem těsto trochu tekutější, aby se dalo vytlačovat cukrářským pytlíkem. K vytvarování piškotků jsem použila plát na makronky s vystouplejšími okraji, ten se opravdu hodil, protože hromádky získaly krásný piškotkový tvar. Na úplný závěr jsem slepovala krémem z mascarpone s trochou rybízové marmelády. Klidně bych ji snesla víc, protože se v krému trochu ztratila a moc ho nezabarvila dorůžova, jak jsem si to představovala. V receptu jsem použila pohankovou mouku, které také dodá příjemnou oříškovou chuť.
A jestli ještě přemýšlíte, co upéct, tak piškotky vyzkoušejte. Jsou totiž hned měkké.
SLEPOVANÉ PERNÍKOVÉ PIŠKOTKY
SUROVINY
PIŠKOTY
240 g hladké pohankové mouky
160 g celozrnné špaldové mouky
160 g povoleného másla
180 g třtinového cukru
2 lžíce medu
4 vejce
špetka soli
1 lžíce jedlé sody
1 – 2 lžičky perníkového koření
KRÉM
250 g mascarpone
150 ml smetany ke šlehání
2 lžíce moučkového cukru
3-4 lžíce rybízové marmelády
POSTUP
PIŠKOTY
Troubu si předehřejeme na 170°C.
Povolené máslo vyšleháme s cukrem, přidáme med a vejce. Oba druhy mouky smícháme se solí, sodou a perníkovým kořením. Sypkou směs zašleháme do máslové směsi. Těsto by mělo být tekutější, aby šlo tvarovat cukrářským sáčkem. Naplníme je do cukrářského sáčku, kterému ustříhneme širší špičku. Na plechy si vyložíme formu na makronky (případně pečící papír s nakreslenými kolečky), a tvoříme malé kopečky. Prstem potom ještě uhladíme vzniklou špičku na kopečku.
Po upečení necháme vychladnout.
KRÉM
DOKONČENÍ
Skladujeme v chladu. Doporučuie raději zkonzumovat do týdne (stejně nám déle nevydržely).
Připravíme si náplň z mascarpone. Studené mascarpone vyšleháme s prosátým moučkovým cukrem a rybízovou marmeládou. Přidáme smetanu a ušleháme do jemného krému.
DOKONČENÍ
Krém naplníme do cukrářského sáčku a naneseme jej na polovinu piškotů. Ty následně slepujeme s těmi zbylými bez krému.
Skladujeme v chladu. Doporučuie raději zkonzumovat do týdne (stejně nám déle nevydržely).
ČOKOLÁDOVÉ KOŠÍČKY S BRUSINKAMI A PISTÁCIEMI
17. prosince 2019
Košíčky patří k cukroví, které se pravidelně vyskytuje na našem pečícím seznamu. Nikdy ale nejsou stejné, vždy se snažím vymyslet novou verzi. Ale těmto čokoládovým s brusinkami ale neodolám a zařadím je zřejmě každé Vánoce. Kakaový korpus na košíčky jsem naplnila jen zavařenými brusinkami, čokoládovým krémem a pistáciemi. A byla to pro mě prostě TOP kombinace.
Musím se přiznat, že obecně moc nemusím máslové krémy. I když někdy jsou nejlepším řešením, dávám přednost lehčím krémům z mascarpone. Někdy však není nazbyt a máslový krém je prostě nejlepším řešením. Třeba jako v tomhle případě. Na krém jsem použila hodně hořkou čokoládu a málo cukru, takže ve výsledku nechutná krém vůbec přeslazeně.
INGREDIENCE
KOŠÍČKY
(cca 40 košíčků)
250 g hladké špaldové mouky
160 g másla pokojové teploty
100 g mletých ořechů
50 g cukru moučka
1 žloutek
2-4 lžíce kakaa holandského typu
špetka soli
KRÉM
240 g změklého másla
50 ml smetany na šlehání
3 lžíce moučkového cukru
5 lžic rozehřáté 70 – 80 % čokolády
Brusinkový kompot nebo džem
Nasekané nesolené pistácie na posypání
POSTUP
KOŠÍČKY
Nejprve si připravíme těsto.
Mouku prosejeme do mísy, smícháme s cukrem, ořechy, kakaem a solí. Přidáme na kousky nakrájené máslo a žloutek a prsty nebo v procesoru zpracujeme do hladkého těsta. Těsto zabalíme do potravinové folie a dáme na 60 minut do ledničky.
Těsto vyndáme z ledničky, pokud hodně ztuhlo, necháme chvilku povolit. Nachystáme si formičky na košíčky (pokud jsou nové, je lepší je vymazat trochou másla, které rozetřeme papírovou utěrkou; pokud už je používáte po několikáté, není potřeba je vymazávat, protože těsto je máslové). Z těsta děláme malé kuličky, které vtlačujeme do formiček. Prsty těsto vytlačujeme od středu ke krajům, aby uprostřed vznikl prostor na brusinky a krém.
Pečeme v troubě vyhřáté na 175°C 10 – 12 minut. Ještě horké košíčky vyklopíme z formiček a necháme je vychladnout.
KRÉM
Mezitím si připravíme krém. V robotu ušleháme změklé máslo s cukrem, rozehřátou čokoládou a nakonec přidáme smetanu. Vyšleháme hladký krém, kterým naplníme cukrářský pytlík se zdobící špičkou. Dáme na 15 – 20 minut ztuhnout do ledničky.
DOKONČENÍ
Do každého košíčku naneseme ½ lžičky – 1 lžičku brusinkového kompotu nebo marmelády (já dávám celou, protože brusinky miluju). Jakmile je krém ztuhlý, naplníme jím košíčky. Nakonec posypeme mletými nebo nasekanými pistáciemi.
VÁNOČNÍ PEČENÍ
14. prosince 2019
S vánočním pečením nezačínám většinou hned s příchodem prosince. Začínám postupně perníčky, následně přichází na řadu linecké cukroví a vanilkové rohlíčky. A v neposlední řadě přidávám nějaké nepečené varianty.
Je pravdou, že pár let zpátky jsem pekla i 15 druhů cukroví a byl to pěkný kolotoč. Ale vlastně proč se honit, jde o to si svátky užít a ne se z nich vystresovat, že nemám napečeno. Teď si užívám to, že otevřu starou ochytanou kuchařku, nalistuji v ní osvědčené recepty, že mám ruce a zástěru od mouky a že v kuchyni voní vanilka a skořice, hoří svíčky a svítí světýlka a vyhrávají vánoční songy, při kterých u linky tančím :-). Tomu říkám ta pravá atmosféra, protože z ní čiší radost a pohoda.
TOP 5
Tady je mých TOP 5, které u nás nesmí chybět a které se pečou ať se děje, co se děje.. A jak to máte u vás? Možná už máte napečeno, ale pokud ne, tak jsem vám přidala odkazy na recepty. Klikněte na název a můžete péct :-).
1. Linecké
3. Pracny podle Sandtnerové (od té
doby, co jsem je ochutnala, už jiné nepeču)
5. Marokánky (připravuji si trochu
zdravější variantu)
PERNÍKOVÝ DORT S BRUSINKOVÝM KRÉMEM
3. prosince 2019
První adventní víkend za námi. Musím říct, že jsem ani nepostřehla, že byl, a tak nějak jsme ho stihla s jazykem vyplazeným na vestě. Ale i když byl náročný, neměnila bych na něm ani minutu. Nejdřív parádní dámská jízda a výlet skoro zimní krajinou na Rabštejn a v neděli pečení a dohánění výroby adventního věnečku na stůl a na dveře. To je zatím jediná adventní výzdoba, kterou jsem stihla :D. Ale postupně bude přibývat (až najdu krabice 😊).
Minulý týden už kuchyni provoněla vůně lineckého, které jsem pekla na vánoční jarmark pro kamarády, abych jim přispěla troškou do mlýna a podpořila jejich sbírku na kostelní věž. Nedělní ráno pak provonělo naši kuchyni perníkové koření. K tomu hrál první vánoční playlist, prostě vánoční atmoška se pomalu usazuje i u nás doma.
Původně jsem chtěl upéct „jen“ perník, ale nakonec jsem se ho rozhodla, že, když už je ta sváteční neděle, vytvořím něco svátečnějšího. Perníkové těsto nepatří zrovna k těm nejtradičnějším, ze kterého se pečou dorty, což je možná škoda, protože chutná skvěle. Nadýchané těsto vonící po skořici, badyánu a dalším koření se skvěle doplňuje s lehkým krémem z mascarpone a brusinek. Určitě jej musíte vyzkoušet.
INGREDIENCE
Průměr formy 18 cm
Dort se skládá ze 2 korpusů rozkrojených na celkem 4 části
1 KORPUS
100 g másla
3 g mleté skořice
3 g mletého badyánu
2 g mletého zázvoru
180 ml špaldové mouky
6 g prášku do pečiva
2 vejce
280 g třtinového cukru
150 ml mléka
KRÉM NA CELÝ DORT
600 g mascarpone
300 ml smetany ke šlehání
4 lžíce moučkového cukru
10 lžic brusinkové marmelády (s kousky brusinek)
Ovoce na ozdobení (ostružiny, bezinky)
POSTUP
Troubu předehřejeme na 150°C.
Vejce vyšleháme s cukrem do hladké hmoty. Máslo rozpustíme a necháme cca 15 minut vychladnout, poté přilijeme mléko a zamícháme. Do vyšlehané hmoty přidáme koření, prosejeme mouku a prášek do pečiva a vlijeme vlažné máslo s mlékem. Těsto vymícháme dohladka.
Formu na dort (nejlépe s odnímatelným dnem) vyložíme pečícím papírem nebo vymažeme máslem. Vylijeme těsto a pečeme ve vyhřáté troubě cca 40 - 50 minut – upečení zkusíme pomocí špejle. Necháme vychladnout, vyklopíme a necháme vystydnout na mřížce.
Poté si připravíme a upečeme těsto stejným způsobem na 2. korpus.
Mezitím si připravíme krém. Studené mascarpone vyšleháme s cukrem, přidáme studenou smetanu a vyšleháme na vyšší obrátky do krému. Poté snížíme rychlost na minimum a opatrně zašleháme 4 – 5 lžic brusinkové marmelády.
Jakmile budou korpusy vychladnuté, pomocí nože je rozřežeme podélně na polovinu. Na první korpus rozetřeme část marmelády a poté krému. Položíme druhý plát a opět potřeme marmeládou a krémem. Stejně pokračujeme třetím plátem a ukončíme položením čtvrtého plátu. Korpusy zarovnáme a začneme nanášet zbytek krému po stranách a na horní část dortu. Krém uhladíme pomocí nože nebo špachtle.
Než dort nazdobíme, necháme krém ztuhnout v lednici – na zpevnění můžeme použít špejle, které zapíchneme do korpusu, aby se dort nepohnul a nespadnul, než se krém zpevní. Nakonec dort dozdobíme.
QUINOOVÁ KAŠE S KARAMELIZOVANÝMI JABLÍČKY
23. listopadu 2019
V poslední době jsem si oblíbila vaření a pečení s quinou. Na blogu už pár sladkých receptů najdete, třeba lívanečky nebo čokoládový dort. Ale docela pravidelně si z quinoi připravuju sladké kaše na snídani, které měním podle toho, co je zrovna doma. Tahle kaše je krásně krémová a slazená banánem a jablky. Vlastně mi chutná trochu jako štrúdl. Voní po skořici, vanilce, rozinkách a oříškách. A když si ji stihnete dát ještě teplou, je skvělým startem do sychravého rána.
QUINOOVÁ KAŠE S KARAMELIZOVANÝMI JABLÍČKY
INGREDIENCE
(2 porce)
KAŠE
½ hrnku quinoi (hrnek o objemu 250 ml)
1 hrnek mandlového mléka
½ zralejšího banánu
2 lžíce řeckého jogurtu
½ lžíce skořice
½ jablka nastrouhaného nahrubo
KARAMELIZOVANÁ JABLKA
3 lžíce třtinového nebo kokosového cukru
1 lžíce ghí
2 střední jablka
1 lžička skořice
několik kapek vanilkového extraktu
hrst rozinek
hrst oříšků (kešu, vlašské, pekanové)
POSTUP
KAŠE
Nejdřív si uvaříme quinou. Syrovou quinou propláchneme horkou vodou, tu scedíme a zalijeme mandlovým mlékem. Vaříme cca 15 minut, dokud není quinoa hotová (trochu zprůsvitní a na zrníčkách je vidět struktura klíčku). Pravidelně mícháme, aby mléko neutíkalo. Pokud nám zůstalo víc mléka, tak to tentokrát vůbec nevadí. Kaši přendáme do foodprocesoru nebo do nádoby, ve které kaši rozmixujeme. Do teplé kaše přidáme nakrájený banán, nahrubo nastrouhané jablko, skořici a řecký jogurt. Promixujeme ve foodprocesoru nebo tyčovým mixerem.
KARAMELIZOVANÁ JABLKA
Mezitím, co vaříme quinou si necháme na menší pánvi na menším stupni rozpustit cukr. Hlídáme, aby se nepřipálil. Jak je cukr rozpuštěný, přidáme ghí – cukr se trochu srazí, ale nic se neděje, dalším mícháním se karamel zase rozpustí.
Jablka rozkrojíme, vykrojíme jádřince a nakrájíme na proužky nebo na měsíčky. Přidáme do karamelu a necháme dusit. Až budou jablka měkčí (úplně jsem je nerozvařovala, nechala jsem si je trochu křupavější) přidáme vanilkový extrakt, skořici, rozinky a oříšky a ještě chvíli povaříme.
DOKONČENÍ
Teplou kaši naservírujeme do misek a dozdobíme karamelizovanými jablíčky.
HRUŠKOVÝ TARTE TATIN
9. listopadu 2019
Klasický francouzský koláč, ale tak trochu jinak. Jablečný tarte tatin, tedy obrácený jablečný koláč, patří asi k jednomu z nejznámějších francouzských koláčů. Jak koláč vznikl, znají pravděpodobně úplně všichni. Vznikl omylem. Paní Stéphanie Tatin, majitelka jednoho hotelu ve Francii, příliš opekla jablka do klasického koláče. Aby se jablka nespálila, přikryla je těstem a dala péct koláč obráceně. Kdyby takhle dopadl každý omyl, bylo by to úžasné.
Recept na koláč určitě není žádná novinka, ale myslím, že je dobré si klasiku trochu připomenout. Kromě skvělé chuti je na přípravu velmi rychlý a jednoduchý. V téhle verzi jsem jablka vyměnila za hrušky. V kombinaci s karamelem, kardamomem a křehkým těstem je prostě úžasný. A doufám, že mi prominete, že jsem použila těsto kupované a ne vlastnoručně připravené :-). Tahle výzva mě teprve čeká…
INGREDIENCE
5-6 hrušek
50 g másla
70 g třtinového cukru
1 lžička mletého kardamomu
1 balení lístkového těsta
POSTUP
Hrušky oloupeme, vykrojíme jádřince a nakrájíme na měsíčky. V pánvi, kterou můžeme následně použít i do trouby, rozehřejeme máslo a necháme ho trochu zhnědnout. Přidáme cukr a necháme ho úplně rozpustit a zkaramelizovat. Jakmile bude vše rozpuštěné, přidáme hrušky a dobře promícháme. Karamel se trochu srazí, ale s dalším vařením se znovu rozpustí. Nakonec přidáme kardamom a promícháme.
Jakmile jsou hrušky měkké a karamel rozpuštěný, vyválíme lístkové těsto na cca 5 mm do kruhu nebo z již vyváleného těsta vykrojíme pomocí talíře kruh. Těsto opatrně přeneseme na hrušky. Těsto propícháme vidličkou a dáme péct do trouby vyhřáté na 180°C.
Pečeme 20 – 25 minut, dokud nemá těsto zlatavou barvu. Po upečení koláč vyndáme z trouby, necháme trochu vychladnout a poté pomocí talíře koláč obrátíme. Nenecháváme na pánvi úplně vystydnout, protože karamel by mohl ztvrdnout a koláč by se nedal vyklopit.
ČOKOLÁDOVÝ DORT Z QUINOI
8. října 2019
Při brouzdání na internetu jsem objevila recept na koláč z quinoi. Přestože quinou mám ráda a pravidelně ji v kuchyni využívám, na pečení jsem jí využívala zatím málokdy. Za mě skvělý nápad, který jsem musela vyzkoušet. Měla jsem trochu obavy, protože ne vždy dopadne pečení z alternativnějších surovin ne úplně k mojí představě, ale tenhle dort mě nadchnul. A nejen mě. Korpus je vláčný a nadýchaný. A dokud jsem neřekla z čeho je upečený, nikdo by nic nepoznal. Rozhodně jej zařadím ke stálicím v kuchyni. K naplnění jsem použila svoji oblíbenou klasiku z mascarpone a šlehačky, jak jinak než s čokoládovou příchutí. Zdobení jsem pojala v podzimním duchu a dozdobila fíky, borůvkami a malými jablíčky, která jsem natrhala na zahrádce. Ale nechám plně na vaší fantazii a chuti, čím si dort ozdobíte.
ČOKOLÁDOVÝ DORT Z QUINOI
INGREDIENCE
(forma o průměru 16 cm)
KORPUS
150 g quinoi (nevařené)
250 ml vody
4 vejce
100 g rozpuštěného másla
60 ml mandlového mléka
180 g třtinového cukru
100 g kakaa holandského typu
2 lžičky prášku do pečiva
KRÉM
750 g mascarpone
200 ml smetany ke šlehání
3 lžíce moučkového cukru
100 g hořké čokolády (min. 70% kakaa)
POSTUP
KORPUS
Nejdřív si uvaříme quinou. Syrovou quinou propláchneme horkou vodou, tu scedíme a zalijeme 250 ml vody. Vaříme cca 15 minut – quinoa je hotová, když trochu zprůsvitní a na zrníčkách je vidět struktura klíčku. Pravidelně mícháme, aby tekutina neutíkala. Pokud nám zůstalo víc vody, tak ji slijeme, jinak necháme zcela vychladnout.
Vejce, rozpuštěné máslo, mléko a quinou následně rozmixujeme v mixeru (použila jsem foodprocesor) a směs vylejeme do misky. Přidáme cukr, kakao, prášek do pečiva a dobře promícháme.
Těsto vylejeme do formy, kterou jsme si vyložili pečicím papírem. Troubu si předehřejeme na 180°C. Pečeme 60 – 70 minut. Korpus necháme následně zcela vychladnout. Poté ho vyklopíme z formy.
KRÉM
Ve vodní lázni necháme rozpustit 100 g čokolády.
Studené mascarpone si vyšleháme s moučkovým cukrem. Přilijeme smetanu a na vyšší otáčky vyšleháme krém. Nakonec zašleháme na mírné otáčky ¾ rozpuštěné čokolády.
DOKONČENÍ
Korpus si podélně rozkrojíme na 3 stejné díly. Pokud se korpus při pečení vypoukl, seřízneme dorovna. Na první díl naneseme část krému (nanášela jsem pomocí cukrářského sáčku, abych měla stejnou vrstvu). Přikryjeme druhým dílem, opět naneseme krém a nakonec přiklopíme třetím plátem. Zbytek krému naneseme na boky dortu a na jeho povrch a zarovnáme pomocí stěrky. Zbylou rozpuštěnou čokoládou ozdobíme okraje dortu (nanášela jsem lžičkou, ale samozřejmě lze použít cukrářský sáček s malým otvorem).
Dort necháme odpočinout, dokud čokoláda neztuhne. Dozdobíme podle chuti. Dort necháme v ledničce nějakou dobu vychladit, aby se prolnuly všechny chutě.
HRUŠKOVÉ KOLÁČKY DO RUKY
29. září 2019
Tenhle týden se opravdu vydařil. Jak jste mohli vidět ve stories na instagramu nebo na FB, zúčastnila jsem se v Praze foodblogu roku. Byla jsem nominované v kategorii OBJEV ROKU a vůbec jsem si netroufala pomýšlet na nějaké umístění. Skvělých blogů je totiž kolem spoustu a už jenom to, zúčastnit se a vidět "na živo" svoje favority a oblíbené bloggery bylo super. Nakonec jsem se díky skvělé poradě ocitla v TOP 5 v téhle kategorii - vidět svoje jméno v nominacích bylo strašně zvláštní, hlavně, když vím, kdo seděl v porotě. Proto mě to neskutečně těší a je to takové moje malé vítězství. Ale taky je to hnací motor a určitá zodpovědnost vůči vám, mým čtenářům a fanouškům. Tak snad se vám bude u mě na blogu dál líbit. Určitě popřemýšlím, čím ho ještě oživit a okořenit, aby vás stále bavil :-)
Původně jsem chtěl na oslavu upéct nějaké dort. Ale pak jsem se rozhodla, že využiju hezkého počasí, půjdu na šípky a zkusím uvařit marmeládu, Dort tak nechávám na později. Ale určitě o něj nepřijdete :-).
Trhání šípků zabralo docela času a tak se tyhle malé koláčky do ruky hodily. A jestli milujete pikniky, tak si je zkuste připravit. Na dece, ve svetru, s teplou kávou a na zlatavém podzimním sluníčku si je vychutnáte, tak jak se patří.
Hrušky patří k mému oblíbenému podzimnímu ovoci. A o víkendu se na ně konečně dostalo. Bohužel se nám letos na zahrádce skoro nic neurodilo, jejich sezóna tak bude dost krátká. Miluju jejich lehce nasládlou chuť, které se skvěle hodí ke skořici, vanilce, čokoládě a karamelu... Zkaramelizované hrušky jsem použila jako náplň do koláčků, které jsou akorát do ruky. Každý tak má svůj a nemusíte se o ně hádat.
Koláčky můžete udělat jako klasické mřížkové anebo si vyhrát s vykrajovátky a ozdobit je kytkama, hvězdičkama nebo lístkama jako já.
HRUŠKOVÉ KOLÁČKY DO RUKY
INGREDIENCE
(8 koláčků)
TĚSTO
360 g celozrnné špaldové mouky
2 lžíce třtinového cukru
1/4 kávové lžičky himalájské soli
225 g studeného másla
6-8 lžic studené vody
NÁPLŇ
3 střední hrušky
2 lžíce třtinového cukru
2 lžíce másla
1 lžíce mleté skořice
1 lžička citronové šťávy
2 lžíce kukuřičného škrobu
1 vejce na potření
POSTUP
TĚSTO
Nejprve si připravíme těsto.
Mouku prosijeme do mísy, přidáme cukr a sůl. Přidáme na kousky nakrájené máslo a prsty nebo v procesoru zapracujeme máslo do sypké směsi. Zapracujeme tak, aby zůstaly vidět kousky másla.
Jakmile máme těsto ve formě posypky, začneme po lžících přidávat vodu a zapracováváme, aby vzniklo kompaktní těsto. Těsto zabalíme do potravinové folie a dáme na hodinu do ledničky.
NÁPLŇ
Na náplň si oloupeme hrušky a nastrouháme je na hrubém struhadle. Na pánvi si na středním plameni zkaramelizujeme cukr. Jakmile se na krajích začne rozpuštět, snížíme plamen a necháme cukr úplně rozpustit. Přidáme máslo a promícháme.
Přisypeme nastrouhaní hrušky (pokud pustily moc tekutiny, tu nepřiléváme). Pokud karamel ztuhne, nic se neděje, prostě dál mícháme, karamel se znovu rozpustí. Vaříme 2 - 3 minuty.
Citronovou šťávu smícháme s kukuřičným škrobem a přidáme k hruškám. Minutu povaříme, odstavíme a necháme zcela vychladnout.
DOKONČENÍ
Těsto vyndáme z ledničky - pokud hodně ztuhlo, necháme chvilku povolit. Rozdělíme na 2 části.
Z první části vyválíme na pomoučeném vále placku o tloušťce cca 3 mm. Vykrojíme 8 koleček (koláček o průměru cca 8 cm). Plech vyložíme pečičím papírem a kolečka na něj přeneseme.
Na koláčky rozdělíme náplň, od okrajů necháme cca 1 cm místo.
Druhou polovinu těsto vyválíme na placku a nožem nebo rádýlkem vykrajujeme proužky. Ty pak tvarujeme do mřížek na koláčky. Ze zbylého těsta můžeme také vykrájet lístky, kytky, hvězdičky a ozdobit koláčky.
Troubu předehřejeme na 190°C. Pokud se vám při práci těsto povolilo, dáme jej na 15 minut do mrazáku. V malé misce rozmícháme vajíčko a potřeme jím koláčky.
Pečeme 25 - 30 minut, dokud koláčky nezhnědnou.
Přihlásit se k odběru:
Příspěvky (Atom)
Social Icons