ČOKOLÁDOVÝ CHLEBÍK S PEČENÝMI KAŠTANY
30. října 2016
Ani se mi nechce věřit, že je poslední říjnový víkend a za dveřmi je listopad. Vždycky se mi vybaví, když jsem si během svých studií ve Francii kupovala v tomto období pečené kaštany. Nejdřív jsem vůbec nechápala, že to někdo může jíst. Ze začátku mi vadila jejich vůně, ale s postupem času jsem změnila názor. Baví mě, když můžete postávat okolo pánve s ohněm, na které se kaštany pečou a povídat si s přáteli. Omrzlými prsty se pak snažíte dostat dovnitř. To jediné mě na tom štve a loupání je taková zkouška nervů :-). V pátek jsou si koupila jedné kaštany v supermarketu a upekla jsem si je doma v troubě. Část jsme snědli jen tak, ještě teplé a voňavé z trouby. Zbytek jsem použila do kořeněné čokoládové polevy.
ČOKOLÁDOVÝ CHLEBÍK S PEČENÝMI KAŠTANY
Ingredience:
Těsto:
1 vejce
50 g třtinového cukru
250 g kaštanového pyré (kupuji ve skleničce z Country Life)
100 g másla pokojové teploty
250 g špaldové mouky
1 prášek do pečiva
špetka soli
3 lžíce kakaa
250 ml mléka
Krém a poleva:
100 g hořké čokolády (70 %)
2 lžíce smetany
1 lžička mletého zázvoru
1 lžička skořice
10 pečených jedlých kaštanů
100 g hořké čokolády
Postup:
Těsto:
Troubu si předehřejeme na 170°C.
Vejce vyšleháme s cukrem do pěny. Poté přidáme kaštanové pyré, máslo a prošleháme. Ve druhé míse smícháme mouku s práškem do pečiva, solí a kakaem. Přidáme k mokré směsi a postupně přiléváme mléko.
Formu na chlebík nebo na srnčí hřbet vymažeme tukem a vysypeme tak, jak jsme zvyklí. Nalijeme těsto a dáme péct do trouby. Pečeme cca 30 - 40 minut. Po upečení vyklopíme a necháme vychladnout.
Příprava kaštanů:
Mezitím, co bude chlebík chládnout si upečeme kaštany. Kaštany nařízneme ostrým nožíkem s horní vypouklé strany do kříže. Řežeme cca do hloubky 2 - 3 mm. Plech vyložíme pečícím papírem a kaštany dáme do trouby vyhřáté na 200° C. Pečeme cca 15 - 20 minut, dokud nezačne horní část tmavnout, ale nesmí zčernat.
Kaštany vytáhneme z trouby a necháme zchládnout. Poté oloupeme a nasekáme nahrubo.
Krém a poleva:
Ve vodní lázni si rozpustíme 100 g čokolády a přidáme smetanu. Až se rozpustí, přidáme ještě zázvor a skořici. Nakonec přidáme nahrubo nasekané kaštany. Měla by nám vzniknout hustší hmota, kterou potřeme povrch chlebíku.
Nakonec polijeme čokoládou rozpuštěnou ve vodní lázni. Necháme ztuhnout.
DÝŇOVÝ ŠTRÚDL S BRUSINKAMI A PEKANOVÝMI OŘECHY
23. října 2016
Strašně moc dlouho jsem nepekla štrúdl. Naposledy jsme ho měli snad na jaře, kdy jsme ještě spotřebovávali jablka z naší zahrádky. Ale během léta na něj nebyl čas a doma kralovaly koláče všeho druhu z právě sklizeného sezónního ovoce. Tento víkend jsem měla dilema, jestli upéct linecký koláč nebo štrúdl. Bylo to fakt těžké. Chuť na štrúdl ale byla mnohem větší.
Těsto dělám podle babičky. Její štrúdl byl famózní a těsto se jen rozsýpalo. Byl plný lahodné jablečné náplně vonící po skořici. Vždycky, když jsme u ní byli na návštěvě, tak jsem se ho přejedla. A stejně tak se ho přejím, když jej peču doma. Dnes jsem ale udělala malou změnu. Místo jablek jsem použila dýni. Ve výsledku ani nepoznáte, že jste nepoužili jablka.
DÝŇOVÝ ŠTRÚDL
S BRUSINKAMI A PEKANOVÝMI OŘECHY
Ingredience:
Těsto:
1 Hera
300 g polohrubé mouky
1/2 prášku do pečiva s vinným kamenem
6 polévkových lžic studené vody
1 polévková lžíce jablečného octa
Náplň:
1 menší dýně Hokkaidó
8 polévkových lžic třtinového cukru
3 kávové lžičky skořice
1/2 kávové lžičky mletého zázvoru
50 g pekanových ořechů
50 g brusinek
10 polévkových lžic strouhanky
100 g másla
1 vajíčko na pomazání
studená voda
Postup:
Těsto:
Nejprve si připravíme těsto. Z Hery, mouky a prášku do pečiva připravíme drobenku. Přidáme vodu a ocet a zpracujeme do vláčného těsta. Zabalíme do potravinářské folie a dáme na 2 hodiny do ledničky.
Náplň:
Dýni si omyjeme, rozkrojíme a vydlabeme měkkou část se semínky. Nakrájíme na čtvrtky nebo osminky a oloupeme slupku. Na hrubším struhadle dýni nastrouháme. Přidáme cukr, skořici a zázvor.
Brusinky spaříme vroucí vodou. Pekanové ořechy si nakrájíme na menší kousky. Brusinky i ořechy následně smícháme s dýňovou směsí. Směs pořádně promícháme.
Na másle si opražíme strouhanku.
Dokončení:
Vychlazené těsto vyjmeme z ledničky, rozdělíme jej na polovinu. Z první poloviny vyválíme na pomoučněném vále tenkou placku (cca na 2-3 mm). Na povrch rozprostřeme polovinu opražené strouhanky a poté polovinu náplně. Náplň naneseme na 2/3 těsta. Začneme rolovat od části těsta, kde máme nanesenou směs. Jakmile dojdeme ke konci, potřeme okraj těsta a povrch studenou vodou a přitiskneme, abych se nám těsto přilepilo k horní části závinu. Vodou potřeme okraje a stočíme je dovnitř pod závin.
Závin opatrně přeneseme na plech vyložený pečícím papírem. Stejně připravíme i závin z druhé poloviny těsta. Závin potřeme vejcem rozšlehaným s trochou vody. Dáme péct do trouby předehřáté na 180°C. Pečeme asi 40 - 45 minut. Jakmile se závin začne zbarvovat do zlatova, vyndáme jej z trouby a necháme vychladnout. Na závěr můžeme pocukrovat moučkovým cukrem.
DÝŇOVÉ SMOOTHIE S DÝŇOVÝM KOŘENÍM "PUMPKIN SPICE SMOOTHIE"
11. října 2016
To, že už léto skončilo neznamená, že taky skončilo období smoothie. Smoothie si často dopřávám na snídani nebo svačinu po celý rok. Jeho příprava je snadná a neskutečně rychlá a varianty se dají obměňovat podle ročního období. Protože mám prozatím stálý přísun dýní a nestačím zpracovávat, zamrazila jsem si /a ještě určitě zamrazím) dýňové pyré. Kromě koláčů jej přidávám do jogurtu a zkusila jsem přimíchat i do smoothie, které má i díky specifickému dýňovému koření neuvěřitelně lahodnou chuť. Na podzimní dobytí baterek určitě ideální. Z dýně dostane tělo spoustu vitamínů a minerálů, koření zahřeje a rozproudí krev. Troufám si tvrdit, že toto smoothie bude u mě na podzim snídaní číslo jedna.
KYNUTÉ ROHLÍČKY S MÁKEM
9. října 2016
U tohoto receptu nebudu psát, jak miluju makové buchty a koláče. Nemiluju. Jsem na mák alergická a v životě by mě nenapadlo, že budu makové buchty péct. Jediným pečivem, kde mák snesu jsou loupáčky a makové bulky. Ale protože jsme doma dostali v týdnu velké zásoby máku a rodina má makové buchty ráda, "obětovala" jsem se a rozhodla jsem se jim něco s mákem upéct. Pečení bylo pro mě tentokrát dost divné. Když totiž připravuji krémy nebo náplně, většinou ochutnávám, jestli jsou dost sladké, jestli není potřeba ještě něco přidat. Ale tentokrát jsem nemohla a musela jsem si skutečně hlídat, abych neolízla vařečku nebo lžičku při přípravě makové náplně. Takže mák mlel táta a náplň ochutnával brácha. Ani nemůžu posoudit, jestli se mi rohlíčky povedly. Teda vlastně můžu... Podle rychlosti s jakou mizely z plechu, protože nestihly ani pořádně vychladnout :-)
KYNUTÉ ROHLÍČKY S MÁKEM
Ingredience:
Těsto:
150 g změklého másla
90 g třtinového cukru + 2 lžíce na kvásek
1/2 lžičky soli
500 ml mléka
50 g kvasnic
820 g špaldové mouky
Maková náplň:
150 ml mléka
10 lžic máku
1 lžíce povidel
1 lžička rumu
1 lehce rozšlehané vejce
Postup:
Nejprve si zaděláme kvásek na těsto. Na středním plameni ohřejeme mléko a přidáme cukr. Jakmile je vlažné a cukr rozpuštěný, rozdrobíme do něj kvasnice a necháme vzejít kvásek.
V míse smícháme máslo, cukr a sůl a vyšleháme. Do směsi pak nalijeme kvásek a postupně přimícháváme mouku. Zpracujeme do mírně lepivého těsta. Těsto by se mělo trošku lepit na prsty. Těsto přendáme do čisté mísy, zaprášíme trochou mouky, přikryjeme čistou utěrkou a necháme na teplém místě kynout cca 60 minut.
Mezitím si připravíme náplň. Mléko dáme vařit. Jakmile začne bublat, přidáme mák a připravíme hustou kaši (případně přidáme několik lžic máku). Vmícháme povidla a rum. Necháme vychladnout.
Když je těsto vykynuté, rozdělíme jej na dvě části. Z první části vyválíme obdélník, které rozdělíme na poloviny (na další obdélník). Náplň si rozdělíme na čtyři části a naneseme je na těsto. Z obdélníků pak vykrajujeme trojúhelníky, které pak smotáme do rohlíčků. Rohlíčky motáme od širší části ke špičce. Přenášíme na plech vyložený pečícím papírem a trochu je ohneme do rohlíčků. Stejně postupujeme i s dalšími částmi těsta.
Na plechu je pak nechejte kynout ještě asi půl hodiny. Mezitím si předehřejte troubu na 250°C. Potřete vajíčkem a dejte péct do trouby na cca 10 minut. Nechte vychladnout na plechu a případně lehce pocukrujte moučkovým cukrem.
DÝŇOVÝ KOLÁČ SE SLANÝM KARAMELEM
2. října 2016
Tak a je to tu. S prvním říjnovým víkendem jsem sklidila úrodu dýní ze zahrádky. Loni jsem pěstovala dýně hokkaidó, letos dýni máslovou (protože hokkaidó mají letos i sousedi a tak jsem se sousedsky dohodli na výměně :-)). Ještě, že jsou dýně takové nenáročné plodiny na pěstování. Stačí sem tam zalít a úroda je neskutečná. A když jí máte tolik, že nevíte, co s ní, je to jednoduché. Použijete ji prostě na podzimní výzdobu doma.
A s první využitou dýní začíná moje období dýňového šílenství. Protože potřebuji každý rok přísun dýní pořádně využít, cpu je všude. Nejen do koláčů, ale i do slaných jídel. Takže peču dýňové koláče, vařím dýňovou polévku a dýňové rizoto, připravuji pyré, které pak dávám zamrazit, a k nelibosti mé rodiny je otravuji s dýňovými recepty ještě delší dobu, než by chtěli. A s několika sladkými recepty z dýně vás budu taky během října zásobovat. Určitě nebudu první ani poslední, protože v tomto období se na netu dýňovými recepty jen hemží. Takže se předem omlouvám a doufám, že vás tím úplně neotrávím :-) Ale prostě nemůžu jinak.
Přihlásit se k odběru:
Příspěvky (Atom)
Social Icons