KOKOSOVÁ BÁBOVKA S MANDLEMI
23. listopadu 2021
Kokosové kuličky Rafaelo mám moc ráda. A myslím, že spousta z nás připravuje jejich domácí variantu, především na Vánoce. Do Vánoc ještě pár dní zbývá, ale napadlo mě si jejich chuť trochu připomenout. Prostě to spojení kokosu, křupavé mandle a salka je pro mě neuvěřitelně návykové. A tak jsem tyto hlavní suroviny použila na bábovku. Jednoduchý, rychlý recept a přesto chutná skvěle.
Navíc díky různým krásným formám na bábovky, které jsou dnes k sehnání, můžete popustit uzdu své fantazii i při zdobení. Tentokrát jsem využila formu od Tescomy ve tvaru diamantu a jsem z ní nadšená. Chtěla jsem, aby struktura bábovky vynikla, proto jsem zvolila jen velmi jednoduché přelití salkem (ano salkem, tentokrát jsem netvořila žádnou polevu 😊) a dozdobení mandličkami. Nakonec ještě jsem ještě vše zasypala kokosem, aby byl chuťový dojem kompletní. Už to ani nemůže být jednodušší 😊.
*Recept vznikl ve spolupráci s Tescomou, ale uvedené názory jsou mé vlastní
KOKOSOVÁ BÁBOVKA S MANDLEMI
Několik poznámek:
* množství těsta je uvedené na daný objem formy (průměr 24 cm, objem 1,2 l)
* i když má forma nepřilnavý povrch, doporučuji vymazat máslem i vysypat moukou
* používám hrnek o objemu 250 ml
* doba pečení se může lišit na druhu a velikosti formy
INGREDIENCE
2 hrnky hladké mouky
1 hrnek pískového cukru
1 hrnek jemně strouhaného kokosu
2 lžičky prášku do pečiva s vinným kamenem
150 g rozpuštěného másla
3 dl smetany na vaření nebo polotučného mléka
50 g nasekaných mandlí
150 ml salka
celé mandle
strouhaný kokos na posypání
50 g rozpuštěného másla
hrubá mouka
POSTUP
Troubu předehřejeme na 170 °C.
Formu na bábovku vymažeme rozpuštěným máslem, necháme cca 10 minut zatuhnout a vysypeme hrubou moukou.
V kastrolku rozpustíme 150 g másla, odstavíme a necháme chvíli vychladnout. Máslo ale musí zůstat tekuté.
Do mísy prosejeme mouku, přidáme cukr, kokos a prášek do pečiva. Přilijeme vlažné máslo, smetanu nebo mléko a vše mícháme, dokud nevznikne hladké těsto. Nakonec vmícháme nadrobno nasekané mandle.
Těsto vlijeme do formy, vložíme do trouby a pečeme asi 50 – 60 minut (doba pečení se může lišit na druhu formy). Špejlí vyzkoušíme, jestli je bábovka hotová – špejli píchneme do bábovky, pokud je po vytažení suchá, je bábovka upečená). Tato bábovka má zůstat uvnitř vláčná, tak ji nepřepečte.
Vyndáme z trouby, necháme vychladnout cca 15 minut ve formě a poté překlopíme a necháme zcela vychladnout.
Jakmile je bábovka vychladnutá, přelijeme ji salkem, dozdobíme mandličkami a nakonec ještě posypeme kokosem.
DOMÁCÍ VANILKOVÝ CUKR
13. listopadu 2021
I když už se dá v dnešní době sehnat vanilkový cukr s pravou vanilkou, pořád si jej ještě ráda připravuju doma. Není to vůbec nic složitého. Pro přípravu cukru si vždy objednám větší množství kvalitních vanilkových lusků. A pokaždé se těším, až rozbalím balíček, protože ta vůně, která se z něj line, je neskutečná.
Možností, jak cukr připravit je několik. K přípravě si můžete vybrat cukr bílý, nebo jako já tentokrát třtinový. Lusky můžete rovnou rozříznout, semínka vydlabat a vmíchat přímo do cukru. Nebo lusky nalámat na kousky, dát do cukru a nechat asi 14 dní v uzavřené nádobě, aby se do cukru uvolnily chutě i vůně. Já jsem zkombinovala varianty obě. Nejdřív jsem nalámala lusky do cukru, ale protože mám ráda zrníčka vanilky v cukru, nakonec jsem ještě do cukru semínka vydlabala.
DOMÁCÍ VANILKOVÝ CUKR
INGREDIENCE
1 kg cukru
4 vanilkové lusky
PŘÍPRAVA
Polovinu cukru nasypeme do nádoby. Nalámeme do něj 3 vanilkové lusky a zasypeme zbytkem cukru. Uzavřeme a necháme v nádobě cca 14 dní odležet.
Po této době lusky vyjmeme. Poslední lusk rozkrojíme a vydlabeme semínka. Dáme do cukru a pomocí blenderu rozmixujeme najemno. Nemusíme mlít úplně na moučku, stačí, aby se zrníčka dobře promíchala.
Tento poslední krok lze samozřejmě vynechat a po odležení vyndat pouze rozlámané lusky. Ty pak můžeme použít na další várku cukru.
Pokud se rozhodnete cukr si pomlít, doporučuju spíš výkonnější blender a foodprocesor. Tyčový mixer nebude zcela výkonný.
CHAI LATTÉ
6. listopadu 2021
Pokud máte rádi kořeněné chutě, je chai latté to pravé pro vás. Patří totiž mezi nápoje s velmi intenzivní chutí, který k nám doputoval až z daleké Indie. Výraznou chuť černého čaje podtrhuje silná chuť exotického koření a mléka. V chuti chai latte můžeme cítit zázvor, hřebíček, kardamom, šafrán, skořici, pomerančovou kůru, … koření si můžeme namíchat sami, nicméně můžete zakoupit už i předem připravenou směs na tento nápoj. Já osobně si ráda svoji směs namíchám nebo přidávám koření rovnou do čaje při vaření.
Obecně mě míchání všech kořeněných směsí dost baví. Přidá mi to jako alchymie. Troška toho, špetka onoho a výsledkem je voňavá směs. Aby všechny chutě lépe vynikly, přidává se do nápoje mléko a podle chuti med nebo cukr.
CHAI LATTÉ
INGREDIENCE
2 hrnky vody
5 koleček čerstvého zázvoru
5 ks celé skořice
1 lžička mletého kardamomu
1 lžička hřebíčku
1 lžíce nastrouhané pomerančové kůry
3 polévkové lžíce sypaného černého čaje
1 hrnek mléka
med, cukr nebo javorový sirup na doslazení
POSTUP
Do menšího kastrolu dáme vodu, zázvor, pomerančovou kůru a koření. Přivedeme k varu a povaříme na mírném ohni 5 minut.
Přidáme čaj a vše vaříme dohromady dalších 5 minut. Čaj sundáme z ohně a scedíme.
Připravíme si mléko – našleháme ho tryskou kávovaru, případně jej zahřejeme na teplotu 60 °C a vyšleháme v konvičce na french press nebo metličkou.
Čaj nalijeme přibližně de 1/3 – ½ hrnku (záleží na intenzitě, kterou požadujeme) a dolijeme mlékem i s pěnou. Nakonec podle chuti můžeme dosladit cukrem, medem nebo javorovým sirupem.
Social Icons