TVAROHOVÉ KOBLÍŽKY S MERINGUE

25. února 2022


K tomuto masopustnímu období neodmyslitelně patří koblihy. Nemáme sice den koblihů stejně jako v Polsku (Tlustý čtvrtek), ale myslím, že není domácnost, kde by se v těchto dnech nesmažila minimálně jedna dávka koblihů.



Miluju ty klasické kynuté (na které najdete na blogu také recept), ale někdy se mi nechce čekat, než těsto vykyne. Proto sáhnu po tomto receptu na nekynuté a rychlé tvarohové koblihy. Stačí je jen naplnit marmeládou nebo doplnit čerstvým ovocem. Tentokrát jsem si vymyslela, že je trochu ozvláštním a doplnila jsem je sněhovým meringue.



TVAROHOVÉ KOBLÍŽKY S MERINGUE

 

INGREDIENCE

 

KOBLÍŽKY


250 g tvarohu v kostce

3 lžíce moučkového cukru

½ lžičky vanilkového extraktu

2 vejce

1 kávová lžička prášku do pečiva s vinným kamenem

1 kávová lžička jedlé sody

4 cl tmavého rumu

300 g hladké mouky

 

1 – 2 l rostlinného oleje na smažení

50 g vanilkového cukru na obalení

 


SNĚHOVÉ MERINGUE


85 g cukru krupice

50 g vody

50 g bílků (cca 2 bílky podle velikosti)

 

Jahodová marmeláda na plnění

 

 

 

POSTUP

 


KOBLÍŽKY


Vejce si vyšleháme s přesátým moučkovým cukrem do pěny. Přidáme vanilkový extrakt a rum a ještě prošleháme. Poté zašleháme tvaroh, dokud nevznikne hladká směs.


Do druhé mísy prosejeme mouku, smícháme s práškem do pečiva a sodou. Postupně přisypeme do tekuté směsi a vypracujeme hladké nelepivé těsto.


Na pomoučeném vále vyválíme placku silnou 1 – 1,5 cm a vykrajujeme kolečka o průměru cca 5 cm. Necháme 10 – 15 minut odpočinou.


Mezitím si do hrnce nalijeme olej v dostatečném množství (cca 3 cm), aby koblížky při smažení plavaly. Rozhřejeme na 170° C a udržujeme na středním plameni. Smažíme z obou stran. Ještě horké obalíme koblížky ve vanilkovém cukru.


Jakmile koblížky vychladnou, pomocí brčka vytvoříme v koblížku otvor. Cukrářský sáček s úzkou špičkou naplníme jahodovou marmeládou a plním koblížky vytvořeným otvorem.


 

SNĚHOVÉ MERINGUE


Do kastrůlku nalijeme vodu a přidáme cukr. Necháme vařit, dokud směs nedosáhne teploty 121 °C. Mezitím co se sirup vaří, vyšleháme bílky. Bílky šleháme na nižší rychlost, dokud nezbělají a nevznikne pěna. Jakmile dosáhne sirup dané teploty, nalijeme ho tekutým proudem do šlehače na bílek a pokračujte ve šlehání vysokou rychlostí. Šleháme vysokou rychlostí, dokud nevznikne krémový a lesklý sníh. Když vytáhneme šlehač, sníh musí držet tvar.


(Pokud nevlastníte cukrářský teploměr, vezměte kousek drátku a udělejte na něm očko. Pokud při ponoříte očko do rozvaru, vytáhnete a uvnitř očka zůstane rozvar – stejně jako u bublifuku – máte hotovo a můžete lít do bílků).


Pěnu naplníme do cukrářského sáčku s trezírovací špičkou a ozdobíme vrchní stranu koblížků. Použila jsem špičku na pusinky, uprostřed tak zůstal otvor, který jsem ještě naplnila marmeládou. Nakonec jsem oflambovala, ale pokud nemáte flambovací pistoli, není to vůbec nutné).











PISTÁCIOVÉ ŘEZY

4. února 2022

Při přípravě tohoto receptu jsem si uvědomila dvě věci. První, že řezy moc nepeču, a vlastně ani nevím proč. Druhá, že jsem si při pečení oblíbila používat pistácie více než jiné ořechy. Pro mnohé jsou ale pořád stále poněkud exotickou surovinou. Musím přiznat, že mě nebaví je loupat, ale miluju jejich barvu a nasládlou chuť. 



Základem těchto řezů je nadýchané pistáciové těsto s kapkou limetky, mletými pistáciemi a pistáciovým máslem. Řezy jsou plněné dvěma druhy krému. Pro první jsem zvolila svou oblíbenou variaci z mascarpone a šlehačky a opět s kapkou limetky. Ve druhém je kapka pistáciového másla. Myslím, že toto spojení je velmi osvěžující a dezert nepůsobí těžce.



PISTÁCIOVÉ ŘEZY


INGREDIENCE


cca 12 ks (podle velikosti)


KORPUS


220 g hladké mouky

1,5 lžíce prášku do pečiva

0,5 lžíce jedlé sody

150 g jemně mletých pistácií

špetka soli

175 g másla pokojové teploty

250 g pískového cukru

3 vejce

nastrouhaná kůra z 1 limetky

šťáva z 1 limetky 

150 – 200 ml polotučného mléka



KRÉM BÍLÝ


250 g mascarpone

100 ml smetany

3 lžíce moučkového cukru

1 lžička limetkové šťávy



PISTÁCIOVÝ KRÉM


250 g mascarpone

100 ml smetany

3 lžíce moučkového cukru

3 lžíce pistáciového krému nebo másla


Pistácie na zdobení (celé i mleté)




POSTUP


Nejdřív si připravíme korpus.


Troubu si předehřejeme na 175 °C. Vymažeme si větší plech (aby vrstva těsta nebyla vysoká) a vyložíme pečicím papírem. 


V jedné míse smícháme mouku, prášek do pečiva, sodu, sůl a pistácie. 


Ve druhé míse vyšleháme máslo s cukrem do světle žluté nadýchané směsi (trvá to  3 – 5 minut). Poté do směsi zašleháme vejce – jedno po jednom. Po zašlehání všech vajec přisypeme sypkou směs, přidáme limetkovou kůru, přilijeme mléko a šťávu z limetky. Vymícháme hladké těsto.


Těsto vlijeme na plech a stěrkou uhladíme. Vložíme do trouby a pečeme asi 20 – 30 minut (podle tloušťky těsta – povrch a okraje by měly začít jemně hnědnout) – propečení vyzkoušíme pomoc špejle, zapíchneme do středu plechu, pokud vyndáme a je suchá, je těsto upečené.


Vyndáme z trouby a necháme vychladnout asi 10 minut. Poté opatrně vyklopíme a necháme zcela vychladnout. 


Těsto nakrájíme na díly o stejných rozměrech – například obdélníčky / čtverce – připravíme si sudý počet, protože je budeme slepovat.


Řezy budeme plnit dvěma krémy - bílým a pistáciovým. Postup na přípravu je téměř identický.



BÍLÝ KRÉM


V míse si vyšleháme studené mascarpone s přesátým moučkovým cukrem. Přilejeme studenou smetanu, zakápneme limetkovou šťávou a vyšleháme.



PISTÁCIOVÝ KRÉM 


Na druhý krém vyšleháme studené mascarpone s přesátým moučkovým cukrem, přidáme pistáciový krém a poté přilejeme studenou smetanu a vyšleháme. 



DOKONČENÍ


Krémy naplníme do cukrářského sáčku se zdobící špičkou. Polovinu připravených řezů nazdobíme krémy (můžeme je střídat nebo udělat jednu vrstvu pistáciovým a horní vrstvu dalším krémem). Přiklopíme druhou částí a opět nazdobíme. Hotové řezy nazdobíme celými pistáciemi a posypeme mletými pistáciemi.










Co je nového na instagramu

© Mon cafe blog. Design by FCD.