VIŠŇOVÝ KOLÁČ S MERINGUE

2. května 2021

Tento koláč vznikl velkou náhodou a snahou spotřebovat suroviny, které mi zbyly. Úplně původně jsem totiž měla v plánu upéct „jen“ bublaninu s višněmi, které ještě zůstaly v mrazáku. Zároveň mi zbyla asi polovina sněhu z indiánků, které jsem připravovala. Tak jsem jej nanesla na bublaninu a oflambovala. A musím říct, že kombinace je to úplně skvělá. Těsto na bublaninu bývá většinou sušší, nicméně toto těsto, které na bublaninu už dlouho používám, je krásně vláčné. Také jsem přidala víc višní, aby byl koláč šťavnatý. Právě nakyslá chuť višní se skvěle doplňuje se sněhovým krémem.



Abych pro vás recept opravdu vyšperkovala, pekla jsem jej tento víkend znovu (a taky jsem jej chtěla znovu nafotit – první várka fotek se mi úplně nezdála :-)). Úplně lákalo fotit jej venku někde mezi rozkvetlými stromy. Byť na fotkách to vypadá idylicky, pěkně jsem vymrzla, začal foukat silný vítr a sluníčko se schovalo … Nakonec vše dobře dopadlo. Ve fotkách uvidíte i některé z prvního focení, které si mi líbí a je mi líto je zde neukázat :-).



A teď už recept. Na koláč jsem použila formu o průměru 16 cm, pokud tedy budete chtít větší formu, je potřeba si suroviny navýšit, abyste neměli nízký koláč.




VIŠŇOVÝ KOLÁČ S MERINGUE


INGREDIENCE 

(kulatá forma o průměru 16 cm)


TĚSTO


4 vejce (zvlášť žloutky a bílky)

200 g cukru písek

1 vanilkový lusk

100 ml rostlinného oleje

120 ml smetany

2 lžičky prášku do pečiva s vinným kamenem

200 g hladké mouky

nastrouhaná kůra z 1 limetky

špetka kardamomu

špetka soli

400 g vypeckovaných višní (můžou být i mražené)

máslo na vymazaní 

hrubá mouka na vysypání


MERINGUE


4 bílky

200 g cukru písek



POSTUP


TĚSTO


Troubu si předehřejeme na 170 °C. Kulatou formu vymažeme máslem a vysypeme hrubou moukou nebo vyložíme pečicím papírem.


Žloutky oddělíme od bílků. Vanilkový lusk rozřízneme podél, vydlabeme semínky a přidáme ke žloutkům. Přisypeme cukr a vše vyšleháme do světle žluté pěny. Šleháme tak dlouho, dokud žloutky neznásobí svůj objem a nejsou krásně nadýchané. Může to trvat i 15 – 20 minut. 


Poté přilijeme olej a smetanu a jemně prošleháme. Ve druhé míse smícháme mouku s práškem do pečiva, kardamomem a limetkovou kůrou. Prosejeme na žloutkovou směs a zamícháme.


Nakonec z bílků a špetky soli vyšleháme tuhý sníh. Ten postupně a už jen ručně jemně zamícháváme do těsta. Jakmile je všechen sníh zapracován, vlijeme polovinu těsta do formy a rozdělíme polovinu višní. Nalijeme druhou část těsta a dáme zbytek višní. Višně můžeme jemně obalit v hladké mouce, aby nám neklesaly do těsta.


Dáme do trouby a pečeme cca 50 – 60 minut. Propečení vyzkoušíme špejlí. Poté vyjmeme a necháme 20 minut vychladnout. Poté vyklopíme a necháme zcela vychladnout.



MERINGUE


Na sněhovou náplň dáme bílky s cukrem do kovové mísy nebo hrnce – budeme je vyšlehávat nad horkou párou. Ve druhém větším hrnci přivedeme k varu vodu – na hrnec umístíme nádobu s bílky - dno nádoby se nesmí dotýkat vodní hladiny, šleháme jen nad parou. 


Bílky prošleháváme kovovou metlou tak dlouho, dokud se cukr zcela nerozpustí – poznáme to podle toho, že když směs promneme mezi prsty, necítíme žádná zrníčka cukru. Během zahřívání se směs zahřeje, bílky budou dost horké, ale můžeme do nich sáhnout a nespálíme se. Jakmile je směs hladká, horká a tekutá a na povrchu se tvoří bílá pěna, odstavíme mísu z páry a šleháme elektrickým šlehačem na maximum, až do vychladnutí. 


Poté by měl být sníh lesklý a pevný – jakmile metly vytáhneme, dlouhé špičky se lehce ohýbají dolů, ale drží). 


DOKONČENÍ


Meringue naneseme špachtlí na vychladnutý koláč. Pomocí flambovací pistolky oflambujeme části sněhu – ale pokud pistoli nemáte, nemusíte, výborný je i bez flambování :-).














Okomentovat

Ahoj,
jsem moc ráda, že jste se zastavili. Děkuji za všechny komentáře a připomínky.

Alča

Co je nového na instagramu

© Mon cafe blog. Design by FCD.