31. 7. 2016

Křehký koláč s blumami a mascarpone


Včerejší odpoledne jsem při pečení provoněla naši kuchyň křehkým máslovým koláčem. Přichází období, kdy začínají dozrávat první švestky, které po jahodách, borůvkách, meruňkách patří spolu s asi sto dalšími druhy k ovoce k mým neoblíbenějším. A tak jsem tentokrát sáhla po krásně zralých blumách, které jsem koupila na trhu. Bohužel již několikátým rokem na zahradě švestky ani blumy už nemáme, takže se zatím musím spokojit s kupovanými nebo od známých. A tak je poctivě schraňuji do mrazáku na zimu, abychom si mohli upéct koláče nebo udělat knedlíky. Křehké těsto vonící po másle jsem doplnila lehkým krémem z mascarpone a marcipánem. A když necháte koláč pořádně vychladit v ledničce, máte skvělý letní dezert.

24. 7. 2016

Rybízová bublanina


Léto je v plném proudu a my si užíváme bohaté úrody ovoce. Dnes to sice vypadá, že už jdu s křížkem po funuse, protože zřejmě už máte rybíz všichni posbíraný. Možná však také máte stejně jako my několik pytlíků v mrazáku a čekáte na vhodnou příležitost, kdy ovoce nahromaděné během léta využít. Na rybíz se těším každý rok. Mám ráda sladkokyselou chuť červeného rybízu a sladkou chuť rybízu černého. Jakmile dozrají na naší zahradě, nastává období vaření marmelád a pečení. Nejčastěji rybíz používáme do koláčů a bublanin, takže i tentokrát byla volba jasná. Poctivá domácí bublanina vonící po vanilce a másle.

17. 7. 2016

Celozrnné bublaninové tarteletky s nektarinkami


Nemůžu si pomoci, ale připadá mi škoda péct v létě jiné koláče, než ovocné. Po upršeném týdnu a troše hřešení v podobě zákusků, jsem se rozhodla upéci trochu zdravější variantu naší bublaniny. Říkám naší, protože u nás doma pečeme v podstatě pouze jeden jediný recept na bublaninu. Pečeme ho, co si pamatuji. Zkoušeli jsme samozřejmě i jiné, ale vždy se vrátíme k tomuto. A protože ho pečeme už více, než 35 let, dá se říct, že patří k našim rodinným klenotům. A na kuchařce je to pořádně znát. Umaštěné a otrhané stránky jsou důkazem, že se tento koláč u nás peče velmi často. Tentokrát jsem nahradily klasiku ingredience trochu zdravější. Vůbec to však neubralo na jeho chutnosti a ba právě naopak. Jeho chuť je v tomto složení jiná, originální a velmi nakažlivá. Prostě ujídáte a ujídáte a toužíte po dalším soustu. Na těsto jsem použila menší formičky na tarteletky a tak má každý svou malou soukromou bublaninu.

10. 7. 2016

Čokoládovo-cuketový dortík s rybízem a malinami


Na zahradě nám dozrává nejen spoustu ovoce, ale také sklizeň cukety je poměrně hojná. Kromě používání cukety do slaných receptů jsem v loňském roce poprvé vyzkoušela použít cuketu také do buchet a koláčů a byla jsem vyloženě nadšená. Těsto bylo díky ní vždy krásně vláčné a svěží. A nikdo nepoznal, že tam vůbec nějaká cuketa je. Tentokrát jsem se rozhodla místo klasického koláče upéct jednoduchý a rychlý dort. Použila jsem stejné těsto, polila čokoládou a dozdobila červeným ovocem, které se s čokoládou báječně doplňuje.

6. 7. 2016

Levandulový sirup


Trochu mi to trvalo, ale mám ho. Vyrábím ho každý rok, stejně jako se snažím zužitkovat a vytvořit domácí sirupy z bezu a dalších bylinek. Poslední tři roky jsem většinou tu hlavní sezónu levandule prošvihla a stíhala jsem připravovat pouze limonádu. Letos jsem se rozhodla zkusit vyrobit sirup, který se mi podaří na nějaký delší čas zakonzervovat. Ráda používám několik kapek sirupu na ochucování krémů, které pak získají jinou dimenzi chutí. 
Vždycky jsem toužila po levandulových záhonech a vždy toužím, alespoň do té doby, dokud je nemusím otrhávat a sklízet. Často je mi až líto tu nádheru ostříhat a tak chodím a vybírám a tak mi to zabere dobu asi trojnásobnou. A pak nastává čištění a otrhávání jednotlivých kvítků. Ale odměnou je mi krásná světle fialková pochutina, kterou při horkých letních dnes usrkáváme brčkem na dvorku ve stínu. U toho si můžete představovat, že jste uprostřed levandulových polí v Provence.

2. 7. 2016

Smoothie s pitahayou a jahodami


Ráda experimentuji a zkouším nové chutě. Především u exotického ovoce, které se k nám na stůl nedostává až tak moc často. Dříve jsem si vůbec nedokázala představit, že bych některé ovoce mohla bez cesty do exotických krajin vůbec ochutnat. Ale v poslední době se i v našich krajích dá sehnat nepřeberné množství a my tak máme možnost zkoušet, zkoumat a přicházet na chuť těmto mnohdy zvláštním chutím. Samozřejmě, že určitě nebude chutnat stejně, jako kdybychom jej ochutnávali v zemi jeho původu, ale i tak při troše snahy a dozrání je mnohdy velmi lahodné.

Tentokrát jsem natrefila v obchodě na Pitahayu s bílou dužinou neboli v angličtině Dragon Fruit. Je to vlastně plod kaktusu pocházející ze Střední Ameriky, který obsahuje mnoho cenných látek a je tedy zdraví velmi prospěšný. Je bohatý na antioxidanty, na vitamín C, B, vápník, železo nebo karoteny. Výborná je v ovocných salátech, ale já ho tentokrát využila pro smoothie a zkombinovala jsem jeho chuť s mraženými jahodami. Výsledkem je zdravý a osvěžující nápoj, který dokonale zasytí a dodá tělu potřebné vitamíny.

Follow Me On Instagram

© Mon Café Blog. Design by FCD.