16. 11. 2015

PODZIMNÍ ČOKOLÁDOVÝ DORT S KAŠTANOVÝM KRÉMEM

 
Nevím, jak jste na tom vy, ale jakmile se ochladí a dny se zkrátí, moje tělo se hlásí o víc cukru. A to je průšvih, protože bych jedla pořád jen samé sladkosti. Miluji dezerty, ve kterých je čokoláda. Zbožňuji její hořkou verzi a čím víc procent, tím lépe. A abych moje tělo uchlácholila, upekla jsem čokoládový dort s čokoládovou polevou. Bohužel na ni místo původních plánovaných dvou čokolád padly čokolády čtyři. Na první várku polevy jsem totiž zapomněla a při rozpouštění připálila. Taková škoda to byla ... ani z kastrolku se to vyjíst nedalo :).

Čokoládu skvěle doplňuje kaštanový krém. S jedlými kaštany jsem se zatím do kontaktu moc nedostala, v podstatě jsem je znala jen ze svých toulek po Paříži, kde je často opékají na ulicích. Protože u nás v okolí jsem zatím neměla moc štěstí sehnat jedlé kaštany, použila jsem kupovaný kaštanový krém. Pro jednou se snad nic nestane a chuťově se mu nedá nic vytknout.
PODZIMNÍ ČOKOLÁDOVÝ DORT S KAŠTANOVÝM KRÉMEM

Ingredience:

(hrnek o objemu 250 ml)

Korpus:
3/4 hrnku jablečného pyré
1,5 hrnek celozrnné špaldové mouky
1 hrnek polohrubé mouky
1 hrnek třtinového cukru
1/2 hrnečku oleje
2 vejce
1 prášek do pečiva s vinným kamenem
2 lžičky sody
3-4 lžíce karobu (nebo kakaa)
1/4 - 1/2 hrnku mléka

Krém:
1 mascarpone
3/4 skleničky kaštanového pyré

2 hořké čokolády (použila jsem 75%)
oříšky na dozdobení
1/2 šálku silné kávy (není nutné)

Postup:

Troubu si předehřejeme na 170°.

Nejprve si připravíme jablečné pyré - jablka oloupáme a nakrájíme. Poté je rozmixujeme na kaši v robotu. V další míse smícháme oba druhy mouky, cukr, kypřící prášek, jedlou sodu a karob. Potom přidáme jablečné pyré a mléko. Ve druhé míse si vyšleháme vajíčka s olejem do pěny. Tekutou směs přidáme do první misky. Karob celkem pohlcuje tekutiny, v případě potřeby přidáváme trochu mléka. Těsto by mělo být řidší. Dno formy si vyložíme pečícím papírem a okraje vymažeme a vysypeme tak, jak jsme zvyklí. Těsto nalijeme do formy a pečeme asi 30 minut, následně v troubě přikryjeme alobalem a dopečeme ještě asi 15 min.

Po upečení necháme korpus vychladnout - částečně jej necháme ve formě, poté formu otevřeme a necháme vystydnout úplně. Pak korpus vodorovně rozřízneme uprostřed. Obě strany rozřezaného korpusu pokapeme silnou černou kávou (používám ji na zvláčnění korpusu, aby nebyl suchý), ale nemusí to být. Nožem nebo stěrkou naneseme tenkou vrstvu kaštanového pyré - na obě dvě rozřezané půlky.

Zároveň si připravíme krém na plnění - ušleháme mascarpone se zbytkem kaštanového pyré až získáme hladký krém. Naneseme jej na jednu polovinu korpusu. Přiklopíme druhou polovinou. Pokud nám zbyl krém, můžeme jím potřít boční stěny dortu. Krém není potřeba sladit - pyré je dost sladké samo o sobě.

Na závěr si rozpustíme ve vodní lázni 2 tabulky hořké čokolády a nalijeme na vrchní část dortu. Uhladíme stěrkou. Dokud čokoláda úplně neztuhne, můžeme dort dozdobit oříšky (třeba lískovými oříšky opraženými na sucho). Dáme ztuhnout do lednice nejméně na 12 hodin.
© Mon Café Blog. Design by FCD.